Wtorek, 26 stycznia 2021
Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska mecenasem nagrody

Nagroda PIK-owego Lauru otrzymała dofinansowanie dla tegorocznej 12. edycji. Mecenasem Nagrody jest Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska. Zarząd Stowarzyszenia na posiedzeniu, jakie odbyło się w piątek 22 stycznia, podjął uchwałę o objęciu patronatem nad konkursem PIK-owy Laur 2021 i przyznaniu dofinansowania w wysokości 50 tys. zł na ten cel z odpisu na działalność kulturalną.

– Dzięki temu wsparciu będziemy mogli zorganizować i przeprowadzić ten ważny konkurs, który promuje dziennikarzy i autorów blogów jako promotorów czytania. Jeszcze nie wiadomo, czy konkurs przeprowadzimy fizycznie, czy hybrydowo, czy tylko online. To się rozstrzygnie, ale na pewno konkurs przeprowadzimy! Bardzo się cieszę, że wielu z naszych laureatów chwali się nagrodą. Dla przykładu Justyna Sobolewska w swojej biograficznej opowieści o Kornelu Filipowiczu informuje na skrzydełku, że jest laureatką PIK-owego Lauru – powiedziała Bibliotece Analiz Grażyna Szarszewska-Kühl, dyrektor generalna Polskiej Izby Książki.

Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska jest pierwszą w Polsce organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi działającą wyłącznie na rzecz środowiska wydawniczego, odpowiedzialną za stworzenie i funkcjonowanie systemu ochrony praw autorskich przysługujących wydawcom, powołaną do regulacji rynku licencyjnego w segmencie praw autorskich wydawców i odpowiedzialną za skuteczny pobór opłat reprograficznych i ich podział (repartycję) na rzecz wydawców. Prezesem Stowarzyszenia od 2013 roku jest Barbara Jóźwiak. W grudniu 2019 roku Zarząd Stowarzyszenia przyjął regulamin i utworzył fundusz na rzecz wspierania działalności o charakterze kulturalnym lub edukacyjnym. W ramach funduszu dofinansowane mogą być najważniejsze wydarzenia kulturalne branży wydawców książek, a także przygotowywany do uruchomienia w 2021 roku system dofinansowań książek w wybieranych co roku 3 kategoriach wydawniczych, ze szczególnym uwzględnieniem honorariów autorskich.

Konkurs PIK-owy Laur nagradza od 2005 roku promotorów  literatury i czytania. Powstał w celu zwiększania rangi książki w środkach masowego przekazu, uświadomienia potrzeby codziennej informacji o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych oraz motywacji do czytania książek. Wpisuje się w szeroki wachlarz inicjatyw pro-czytelniczych, których wspólnym celem jest podniesienie zbyt niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce. Jest to jedyna nagroda dla dziennikarzy, blogerów  i influenserów, która w wymierny sposób docenia rolę mediów, w tym dynamicznie rozwijających się mediów cyfrowych, w popularyzacji książki i czytania.

Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”, „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych” oraz „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”.  Przewidziana jest też Nagroda Specjalna, jako wyróżnienie za szczególną działalność na rzecz promocji czytania książek. Laureaci otrzymują statuetki PIK-owego Lauru projektu prof. Bronisława Chromego oraz nagrody finansowe.

 

Zespół Biblioteki Analiz również został doceniony przez kapitułę konkursową. Zostaliśmy nagrodzeni w 8. edycji konkursu PIK-owy Laur w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”.

Podaj dalej
Autor: (fran)