Czwartek, 24 grudnia 2015
Ranking
Redakcja niezależnej audycji literackiej "Książki pod lupą" wybrała dziesięć najlepszych książek 2015 roku. Oto one w kolejności alfabetycznej: 1. Anna Janko "Mała zagłada"Wydawnictwo Literackie Oparta na faktach historia pacyfikacji przez Niemców wsi na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej. Nie jest to jednak kolejny utwór z modnego obecnie nurtu non fiction, lecz bardzo przemyślana i starannie skomponowana powieść. Autorka miała osobisty powód, by ją napisać ? wśród ocalonych z zagłady dzieci była jej matka. Jest to zatem opowieść o jednym straszliwym dniu podczas okupacji, ale też o dominującej całe późniejsze życie matki, a także córki, wojennej traumie. 2. Wacław Holewiński "Honor mi nie pozwala"Wydawnictwo Zysk i S-kaWirtuozersko wykreowana fabuła w oparciu o fakty historyczne i dokumenty. Powieść opowiada o ostatnim miesiącu życia majora Narodowych Sił Zbrojnych, Stanisława Ostwinda, postaci niezwykłej, najwyższego stopniem oficera polskiego podziemia pochodzenia żydowskiego. Książka ma formę pisanych w myślach listów do żony, w których więzienie, tortury i niekończące się przesłuchania skontrastowane zostały z czułością relacji najbliższych sobie osób. 3. Michel Houellebecq "Uległość"(tłum. Beata Gepper)Wydawnictwo ZnakMistrz współczesnego egzystencjalizmu znów zaskakuje nas ponurą trafnością swoich obserwacji. Świetny język, aktualny i zarazem niepoprawny politycznie temat i Houellebecqowska ironia powodują, że po raz kolejny warto ulec autorowi. 4. Michał Książek "Droga 816"Fundacja SąsiedziBez względu na to, czy przemierzamy z Michałem Książkiem połacie jakuckiego przestworza, czy, tak jak w "Drodze 816",przygraniczne krajobrazy po polskiej stronie Bugu, zawsze będzie to podróż nieoczywista. Michał Książek z identycznym ciepłem, szczerością i wewnętrzną troską pisze o wszystkim, czego doświadcza: począwszy od niezwykłych spostrzeżeń odnośnie ?ludzkiego? języka po świergot jego ulubionych towarzyszy wędrówki - ptaków. 5. Wojciech Kudyba "Nazywam się Majdan"Biblioteka WięziCiepła i subtelna ukraińsko-polska opowieść, momentami spoglądająca na ludowość przez antropologiczne szkło powiększające, a jednocześnie dyskretnie ironiczna. Autor przebogatym, pięknie stylizowanym …
Wyświetlono 25% materiału - 285 słów. Całość materiału zawiera 1141 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się