Piątek, 3 marca 2023
Historyk wojskowości i żeglarz

Dr Marek Tarczyński, wybitny historyk wojskowości, zmarł 15 lutego.

Był pułkownikiem Wojska Polskiego, redaktorem naczelnym „Wojskowego Przeglądu Historycznego” i „Zeszytów Katyńskich”, członkiem Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, Sekretarzem Rady Polskiej Fundacji Katyńskiej, autorem publikacji poświęconych Powstaniu Listopadowemu, Bitwie Warszawskiej i Zbrodni Katyńskiej, miłośnikiem Warszawy. Kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, a przy tym „wybitnym żeglarzem, niezrównanym mentorem, wielkim przyjacielem ludzi i zwierząt”, jak czytamy w nekrologu podpisanym przez Rodzinę, zamieszczonym w „Gazecie Stołecznej” z 20 lutego.

Dr Marek Tarczyński był też wieloletnim Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Wola, a następnie Towarzystwa Przyjaciół Woli, jak też „człowiekiem zaangażowanym w krzewienie i upamiętnianie tradycji wolnościowej, niezwykle oddanego działalności społecznej na rzecz warszawskiej Woli, laureatem Nagrody m. st. Warszawy za wybitne zasługi dla Warszawy oraz jej mieszkańców i mieszkanek”, jak podkreśliła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m. st. Warszawy w nekrologu w „Gazecie Stołecznej” z 1 marca w imieniu Rady Miasta Stołecznego Warszawy.

Dr. Marka Tarczyńskiego pożegnał też Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, który napisał w nekrologu zamieszczonym 2 marca w „Gazecie Stołecznej”, że zmarły był „honorowym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Woli, cenionym historykiem Warszawy i Mazowsza oraz wojskowości, varsavianistą, a także „wielkim społecznikiem, szlachetnym, życzliwym i dobrym człowiekiem”.

„Marek był człowiekiem niezwykłym. Wspaniały kolega; życzliwy, przyjazny, niezwykle spolegliwy. Nie eksponował swojej osoby, pozostał skromnym człowiekiem mimo wspaniałych osiągnięć zawodowych i żeglarskich. Wraz z żoną Iwoną tworzył wspaniały przykład dzielenia pasji i symbolicznego patrzenia w jedną stronę. Oboje stanowili prawdziwy małżeński wzorzec z Sevres – oddani, troskliwi wobec siebie i praktycznie nierozłączni”, napisał Wojtek Skóra z Centrum Turystyki Wodnej na stronie wodnapolska.pl.

Nabożeństwo pogrzebowe odprawiono 28 lutego w kościele p. w.  św. Jana Klimaka w Warszawie przy ul. Wolskiej 138/140.

 

Podaj dalej
Autor: (fran), foto: www.kulinski.navsim.pl