Piątek, 29 marca 2024
Premiera 15 maja

15 maja nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się najnowsza powieść Anny Dziewit-Meller pt. „Juno”.

„Juno” to dowcipna, nieco złośliwa, raz zabawna a raz smutna opowieść o rodzinie, ambicji, kredytach, śmierci i żałobie oraz o pewnej astronomce z XVII wieku.

Na przykładzie jednej całkiem zwyczajnej rodziny z mazurskiej wsi Anna Dziewit-Meller pokazuje, że wszyscy rodzimy się od razu pod kreską. Każdy winien jest co innego i swój dług ma zaciągnięty gdzie indziej, ale, jak powiada dobry duch tej powieści poeta Rabelais: „Świat bez długów! Toż by gwiazdy przestały obracać się regularnym torem”.

Aleksandra zbliża się do czterdziestki, pracuje i wychowuje trzech synów. Jej codzienność to tony obowiązków i problemy finansowe. A chciałaby od życia znacznie więcej. Marzy o uznaniu czytelników i intelektualnej sławie, próbuje więc swych sił jako pisarka. Jej młodsza siostra Marianna mieszka w rodzinnej wsi na Mazurach. Jest popularną instagramerką. Z pozoru szczęśliwa i spełniona, pragnie macierzyństwa i zmaga się z poczuciem winy, które nosi w sobie od dzieciństwa. Siostry są jak ogień i woda, a ich relacje pełne są niedomówień. Czy choroba ojca, pozwoli im odtworzyć więź i pogodzić się z wydarzeniami z przeszłości?

„Juno” to powieść o kobietach, o kryzysie wieku średniego, ale również o długu i o winie, które to kategorie autorka umiejętnie wyrywa z kontekstu ekonomicznego czy prawniczego, przenosząc je na codzienne doświadczenie.

O AUTORCE:

Anna Dziewit-Meller (ur. 1981), pisarka, wydawczyni, dziennikarka. Wychowała się na Śląsku, studiowała w Krakowie, mieszka w Warszawie.  Wydała trzy powieści: „Disko” (2012), „Górę Tajget” (2016) „Od jednego Lucypera” (2020) a także bestsellerowe książki dla dzieci z serii „Damy, dziewuchy, dziewczyny”. Jest współautorką napisanego z Marcinem Mellerem zbioru reportaży „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” (2011).

W 2022 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się wybór jej felietonów pisanych dla „Tygodnika Powszechnego” i „Polityki” zatytułowany „Darcie pierza”.

Anna Dziewit-Meller w przeszłości była liderką kobiecego zespołu rockowego Andy, współtworzyła programy radiowe i telewizyjne, prowadziła autorski kanał o książkach BukBuk. Od 2021 roku jest redaktorką naczelną w wydawnictwie W.A.B. (GW Foksal).

„Juno”

Anna Dziewit-Meller
Wydawnictwo Literackie
Cena: 49,90
Oprawa: twarda
Data premiery: 15 maja 2024

 

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Wydawnictwo Literackie