Czwartek, 19 maja 2022
Poznajmy bliżej autorów i wydawców naszych wschodnich sąsiadów

Ważnym akcentem Targów Książki w Warszawie (26-29 maja) będą spotkania wokół literatury Ukrainy, która ma w programie Targów szczególne miejsce.

Na zbiorczym stoisku Ukraińskiego Instytutu Książki można będzie zapoznać się z ofertą wydawniczą blisko 35 oficyn i instytucji.

Z czytelnikami spotkają się na Targach znane i cenione autorki: Oksana Zabużko – która wygłosi wykład inauguracyjny podczas oficjalnego otwarcia Targów, a także Wiktoria Amelina, Tamara Duda, Lubow Jakymczuk i Kateryna Kałytko.

Organizatorami obecności ukraińskich autorów, wydawców i książek jest Ukraiński Instytut Książki, Ambasada Ukrainy w Polsce oraz Fundacja Historia i Kultura.

 

Solidarni z Ukrainą – PROGRAM

26 maja, czwartek

15:00 – 15:45    

Między nami. Oksana Zabużko – ukraińska pisarka, poetka i eseistka w literackiej rozmowie z norweską autorką Vigdis Hjorth. Prowadzenie: Maria Gołębiewska-Bijak

Scena główna A

Wydarzenie organizowane w ramach programu: Norwegia – Gość Honorowy

 

16:00 – 16:55    

Solidarni z Ukrainą – Tamara Duda w rozmowie z Jerzym Kisielewskim

Scena B

Tamara Duda – ukraińska dziennikarka i tłumaczka, autorka dwóch powieści wydanych pod pseudonimem Tamara Horicha Zernia. W latach 2014–2016 pracowała jako wolontariuszka w strefie działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Debiutancka „Córeczka” zapewniła Dudzie prestiżową nagrodę ukraińskiej redakcji BBC za najlepszą książkę beletrystyczną 2019 roku. Powieść znalazła się także wśród trzydziestu najważniejszych utworów prozatorskich niepodległej Ukrainy według Ukraińskiego Instytutu Książki.

 

16:45 – 17:30    

Ukraiński komiks – prezentacja

Scena komiksowa

 

27 maja, piątek

13:00 – 13:55    

Ukraińska książka w Polsce – potrzeby, współpraca, perspektywy

Scena główna A

Choć w obliczu wojny może wydawać się, że książki nie są rzeczą pierwszej potrzeby, to jednak ich terapeutyczna moc jest nam dziś bardzo potrzebna. Czytanie to poczucie bezpieczeństwa i normalności, to chwila wytchnienia i oderwania się od świata, który niesie niepokój, to ostoja naszego języka, kultury i dziedzictwa. Podczas panelu porozmawiamy o wielkim zapotrzebowaniu na książki w języku ukraińskim, działaniach wspierających ukraiński rynek wydawniczy i uchodźców przebywających w Polsce, a także o perspektywach dalszej współpracy różnych podmiotów polskiego i ukraińskiego rynku książki.

Paneliści:

Oleksandra Koval – Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Książki

Anna Gruszecka – Dyrektor Biblioteki Raczyńskich

Dariusz Jaworski – Dyrektor Instytutu Książki

Prowadzący: Gabriela Dul

Organizator: Instytut Książki

 

15:00 – 16:55    

Sytuacja branży wydawniczo-księgarskiej Ukrainy a perspektywy współpracy z rynkami Unii Europejskiej.

Sala Sienkiewicza

Od 24 lutego 2022 roku, dniu napaści Rosji na Ukrainę, obywatele świata solidaryzują się z walczącą Ukrainą. Realizowane są akcje wspierające koleżanki i kolegów  branży wydawniczej Ukrainy, w tym dostarczania książek ukraińskich wydawców uciekinierom wojennym, w szczególności dzieciom.

W panelu z udziałem pani Oleksandy Koval chcemy zapoznać się głębiej z rynkiem książki Ukrainy, z literaturą tego kraju i zastanowić się wspólnie nad zarówno nad tym, co jeszcze powinniśmy zrobić teraz, jak i nad długofalową współpracą naszych krajów z Ukrainą.

Organizatorzy: Polska Izba Książki, Goethe-Institut w Warszawie i Frankfurter Buchmesse

Prowadzenie: Jacek Żakowski

 

16:00 – 16:55    

Solidarni z Ukrainą – Wiktoria Amelina w rozmowie z Jerzym Kisielewskim

Scena B

Wiktoria Amelina – wielokrotnie nagradzana pisarka mieszkająca w Ukrainie i w USA. Urodziła się we Lwowie. Jest autorką „The Fall Syndrome” („Syndrom Lystopadu”), 2014 i „Dom dla Doma” (Dim dlya Doma), 2017, która zdobyła nagrodę dla najlepszej prozy na Festiwalu Książki w Zaporożu i była nominowana do wielu nagród, w tym LitAkcent Book of the Year, Nagrody Literackiej Lwowa Miasta UNESCO oraz Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. W 2021 otrzymała Nagrodę Literacką im. Josepha Conrada Korzeniowskiego Instytutu Polskiego w Kijowie.

„Dom dla Doma”, opowiada historię miasta o dramatycznej historii, w którym milczenie o minionych wojnach i masowych mordach jest tak nie do zniesienia, że tylko porzucony pies może wyśledzić tajemnice i „przemówić ” za ludzi, którzy wciąż nie mogą mówić za siebie.

 

28 maja, sobota

14:00 – 14:55    

Ukraińska fantastyka – Mariia Shahuri, Paweł Laudański i Arkady Saulski

Sala Tierieszkowej – Scena fantastyki

W Ukrainie powstaje sporo fantastyki! Panel zaprezentuje ukraińskich pisarzy i pisarki oraz pokaże, jak wygląda ukraiński rynek książki. W spotkaniu wezmą udział ukraińska wydawczyni Mariia Shahuri oraz polski znawca wschodniej fantastyki Paweł Laudański oraz Arkady Saulski.

Prowadzenie: Maciej Pitala

 

18:00 – 18:55    

Solidarni z Ukrainą – Lubow Jakymczuk w rozmowie z Jerzym Kisielewskim

Scena B

Lubow Jakymczuk – poetka, dziennikarka, scenarzystka i animatorka kultury. Tomik poezji Jakymczuk, „Morele Donbasu”, skupia się na konflikcie w tym regionie. Maria G. Rewakowicz napisała w Los Angeles Review of Books, że „zarówno [Serhij] Zhadan, jak i Jakymczuk pochodzą z ogarniętego konfliktami Donbasu i chociaż już tam nie mieszkają, wyszli jako zaufani rzecznicy regionu”.

Jej sztuka „Mur” została wystawiona w Narodowym Akademickim Teatrze Dramatycznym im. Iwana Franki w Kijowie. Napisała scenariusz do filmu „Dom Slovo: Niedokończona powieść” (2021) o ukraińskich artystach mieszkających w budynku Slovo, prześladowanych przez system totalitarny, na tle Hołodomoru.

Podczas rozdania nagród Grammy w 2022 roku wykonała swój wiersz „Prayer” w języku angielskim jako część wykonania piosenki „Free” Johna Legenda; dołączyli do nich ukraińscy artyści Siuzanna Iglidan i Mika Newton.

 

29 maja, niedziela

16:00 – 16:55    

Solidarni z Ukrainą – Kateryna Kałytko w rozmowie z Jerzym Kisielewskim

Scena główna A

Kateryna Kałytko – ukraińska poetka, tłumaczka, autorka zbiorów poezji i prozy. Prace Kateryny Kałytko ukazywały się w periodykach, w tym w czasopismach. W wieku 17 lat wygrała konkurs poezji „Hranosłow” (1999). Jest laureatką konkursów „Hranoslov” i Bohdana-Ihora Antonycha „Pryvitannia Zhyttia”; Konkursu czytelniczego „Molode Vyno” i konkursu wydawnictwa „Smoloskyp” oraz nagrody literackiej „Blahosvit”. W 2017 roku książka Kateryny Kałytko „Kraina wszystkich zagubionych, czyli straszne bajki” wydawnictwa Old Lion zdobyła tytuł Książki Roku 2017 BBC. W listopadzie 2017 otrzymała Nagrodę Literacką im. Josepha Conrada Korzeniowskiego Instytutu Polskiego w Kijowie. W Polsce jej wiersze w przekładach Anety Kamińskiej zostały zamieszczone w kilku antologiach: „30 wierszy zza granicy. Młoda poezja ukraińska” (2012), „Wschód – Zachód. Wiersze z Ukrainy i dla Ukrainy” (2014) oraz „Listy z Ukrainy. Antologia poezji” (2016).

Targi Książki w Warszawie odbywać się będą na placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki.

Wstęp na Targi jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Dni i godziny otwarcia Targów:

26 maja, 10-18

27 maja, 10-19

28 maja, 10-19

29 maja, 10-17

Więcej informacji:

www.targiksiazki-warszawa.pl

Patronat medialny nad Targami Książki w Warszawie sprawują:

 

Podaj dalej
Autor: ET