Wtorek, 28 września 2004
Szkolenie PIK Obrót licencjami W piątkowe przedpołudnie 24 września w Bibliotece Narodowej odbyła się pierwsza - poświęcona nabywaniu licencji - część organizowanego przez PIK szkolenia pod wspólnym hasłem "warsztaty z prawa autorskiego". Wbrew nazwie podczas dwugodzinnej, skądinąd ciekawej prelekcji, nie było ani słowa na temat prawnych aspektów nabywania tytułów, a organizatorzy od początku zapowiedzieli, że problemy natury prawnej z zakresu prawa autorskiego, zgłoszone przez uczestników, zostaną przekazane przez PIK prawnikom i przesłane członkom Izby w formie komunikatów. Dorota Malinowska-Grupińska dodała jednak, że PIK ma wolę dalszego organizowania podobnych szkoleń i jeśli będzie takie zapotrzebowanie, jako prelegenci mogą zostać zaproszeni prawnicy czy doradcy podatkowi. Szkolenie poprowadziły Aleksandra Matuszak (Agencja ANAW) oraz Beata Stasińska (W.A.B.), od lat praktycznie zajmujące się obrotem prawami autorskimi - pierwsza jako agent literacki, druga jako wydawca. Mowa była o praktycznych aspektach nabywania tytułów zagranicznych. Podkreślano, że Polska jest dla zachodnich autorów, agentów i wydawców istotnym rynkiem "zbytu" licencji, a przychody z tego tytułu są porównywalne z wpływami z małych krajów zachodnich. Można szacować je na 1/10 obrotów uzyskiwanych w Wielkiej Brytanii. Szerzej omawiano kwestie związane z wysokością zaliczek w umowach licencyjnych. Ich wysokość jest bardzo różna, nie ma utartych zwyczajów co do sposobu ich ustalania, wszystko zależy od woli stron. Jako małe zaliczki wskazywano te wynoszące 500- 1000 USD. Aleksandra Matuszak stwierdziła, że niekiedy nie może swobodnie negocjować z polskim wydawcą wysokości zaliczki, gdyż niektórzy autorzy czy agenci z zagranicy wyznaczają pewne minimum zaliczki dla danego terytorium, np. …
Wyświetlono 25% materiału - 241 słów. Całość materiału zawiera 966 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się