Piątek, 27 maja 2022
Trwają Targi Książki w Warszawie

Za nami pierwszy dzień Targów Książki w Warszawie, które odbywają się dniach 26-29 maja na Placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

– W największym literackim wydarzeniu tego roku bierze udział ponad 500 wystawców z 13 krajów: Polski, Norwegii, Ukrainy, a także Armenii, Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii, Węgier i Wielkiej Brytanii. Z publicznością spotka się blisko 800 twórców, w tym aż 30 autorów z Norwegii, która jest gościem honorowym Targów. Wstęp na Targi Książki w Warszawie jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń dostępna będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych – mówił podczas uroczystości otwarcia Jacek Oryl, dyrektor  Targów Książki w Warszawie i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura, która jest organizatorem wydarzenia.

Targom towarzyszą trzy festiwale: Festiwal Kryminalna Warszawa, Komiksowa Warszawa i Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”.

– To wielkie szczęście, że znowu możemy spotkać się na otwarciu Targów Książki. W książkach jest wielka moc, to dzięki książkom jesteśmy ludźmi wolnymi. To dzięki książkom zachowujemy naszą tożsamość, to dzięki treściom zawartym w książkach stajemy się bardziej solidarni, otwarci na świat. Takie wydarzenia jak te targi dają nadzieję na lepszy świat. Cieszę się bardzo, że gościem honorowym jest Norwegia, która znana jest z bardzo ciekawej literatury. Przy tym święcie nie sposób nie wspomnieć dziś o Ukrainie. Patrzymy, jak Ukraina bohatersko się broni, ale też jak bohatersko chroni swoje dziedzictwo narodowe. Powinniśmy solidarnie wspierać ukraińskich twórców, bo Ukraina będzie wolna – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska, Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, podczas oficjalnego otwarcia targów.

Gościem honorowym tegorocznych targów jest Norwegia i literatura norweska. Wystąpienie zostało zorganizowane dzięki zaangażowaniu Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce i biura NORLA (Norwegian Literature Abroad).

Eivind Vad Petersson, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Norwegii, dziękował za zaproszenie Norwegii do udziału w Targach. Przedstawił program norweskiego wystąpienia. – Mamy szeroką ofertę tytułową i bardzo się cieszę, że nasze książki są na język polski przekładane i wydawane. Bardzo dziękuję polskim tłumaczom za ich ciężką i doskonałą pracę. Dobra literatura jest ważniejsza jak nigdy wcześniej – mówił. – Przygotowaliśmy ponad 50 różnych wydarzeń, dyskusje panelowe, warsztaty, dyskusje, a nawet błyskawiczne kursy języka norweskiego. Zaplanowaliśmy też spotkania z twórcami z Polski i Norwegii, ale też z ważnym udziałem twórców z  Ukrainy.

Margit Walsø, dyrektor Biura NORLA (Norwegian Literature Abroad) zwracała uwagę, że przez ostatnie pięć lat język polski był w pierwszej dziesiątce języków, na których tłumaczenie NORLA przekazywała dofinansowywane w ramach grantów. – Twórczość wielu norweskich autorów jest już dostępna w polskim przekładzie, więc program literacki, który zaprezentujemy, pokaże wszystkie aspekty współczesnej literatury norweskiej.

– Hasło naszej obecności na targach brzmi „Marzenie jest w nas”, zaczerpnięte z wiersza uwielbianego norweskiego poety Olava H. Haugego. Marzenie, które nosimy w sobie jest takie, żeby literatura norweska sprawiła, że otworzą się serca i żeby pomogła polskim czytelnikom przenieść się w miejsca, w których jeszcze nie byli – mówiła Margit Walsø.

Norwescy autorzy, którzy wezmą udział w Targach książki to m.in. Malin Falch, Kristin Roskifte, Bjorn F. Rorvik, Per Dybvig, Marta Breen, Erika Fatland, Torbjorn Farovik, Kjersti Anfinnsen, Cecilie Enger, Klara Hveberg, Aina Villanger, Lene Ask i Anders Kvammen.

Następnie głos zabrał I Sekretarz Ambasady Ukrainy Witalij Biłyj: – Dziękuję organizatorom za stworzenie możliwości dla Ukrainy tak godnej prezentacji ukraińskich wydawców tutaj na targach – mówił.

Powiedział także, że w ramach akcji „Ukraińska książka ukraińskim dzieciom” wydawcy z Ukrainy przekazali 20 tys. egzemplarzy podręczników i książek dla przebywających w Warszawie ukraińskich dzieci, „które rosyjska agresja zmusiła do opuszczenia domów”. Książki trafią do warszawskich bibliotek i szkół, gdzie uczą się dzieci i młodzież z Ukrainy. – Dziękuję serdecznie za opiekę nad nimi, bo to jest nasza przyszłość – powiedział Witalij Biłyj i na ręce Aldony Machnowskiej-Góra przekazał symboliczny certyfikat.

Miasto stołeczne Warszawa już rozpoczęło dystrybucję ukraińskich książek. Wkrótce też do bibliotek trafią kolejne wydania książek po ukraińsku, między innymi dzięki współpracy z Wrocławskim Domem Literatury – zapowiedziała wiceprezydent.

– Na targach prezentowana jest literatura z całego świata. Literatura i kultura pokazują, że więcej nas łączy niż dzieli. Targi Książki w Warszawie to pokazują. A szczególnie w obecnych czasach książka jest bardzo ważna. Targi książki od lat wpisują się w kalendarz kulturalny miasta. To prawdziwe święto literatury. To jest dobre miejsce, aby warszawiacy i goście mogli skorzystać z oferty, poznać książki, autorów, tłumaczy – powiedziała Aldona Machnowska-Góra.

Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie Okasanie Zabużko Nagrody Głównej Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar 2022, której organizatorem jest Polskie Towarzystwo Wydawców Książek wspólnie ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS.

– Za trwałą obecność ukraińskiego głosu wolności i prawdy w literaturze światowej – uzasadnił Rafał Skąpski, prezed PTWK.

Symbolicznego otwarcia Targów – przecięcia wstęgi – dokonali wspólnie: wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, minister Eivind Vad Petersson, dyrektor Margit Walsø, I Sekretarz Ambasady Ukrainy Pan Witalij Biłyj, prezydent Aldona Machnowska-Góra i Oksana Zabużko.

Następnie laureatka Ikara wygłosiła wykład inaugurujący tegoroczne Targi Książki w Warszawie.

Oksana Zabużko podziękowała Polakom za ogromne wsparcie i lojalność w „tej najczarniejszej od 1939 roku godzinie”. Rosyjska agresja na Ukrainę i odniesienia do historii XX wieku były głównym wątkiem jej wystąpienia.

– W ciągu ostatnich trzech miesięcy odkryliśmy, że rzeczywistość wojny jest dla nas zbyt przytłaczająca, zbyt szokująca, by wytłumaczyć ją słowami. To nie jest wyłącznie ukraińska wojna o wolność i niepodległość. Atak Putina na Ukrainę z wyraźnym zamiarem zniszczenia kraju jest jak kiedyś atak Hitlera na Polskę. W polskiej, zbiorowej świadomości wojna jest jak krwawiąca rana z przeszłości – mówiła pisarka.

–  Dlaczego teraz potrzebujemy literatury? Bo dziś literatura jest jak niezawodny nawigator, jak GPS. Prowadzi nas przez ciemność i chaos, przez całe życie – powiedziała Oksana Zabużko.

 

Jednym z najważniejszych wydarzeń targowych co roku jest ogłoszenie werdyktu w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Książki Roku.

Organizatorem Targów Książki w Warszawie jest Fundacja Historia i Kultura.

Wstęp na Targi Książki w Warszawie jest bezpłatny dla zwiedzających.

Dni i godziny otwarcia Targów:

26.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00

27.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00

28.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00

29.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

Więcej informacji:

https://targiksiazkiwarszawa.pl/

www.historiaikultura.pl

Podaj dalej
Autor: ET