środa, 6 kwietnia 2022
"Jesteśmy niewymownie wzruszeni tym, jak dużo ciepła i pomocy płynie z polskiej strony"

Od organizatorów Targów Książki w Warszawie, które odbędą się w ostatni weekend maja, dowiedzieliśmy się o bezpłatnym stoisku dla wydawców ukraińskich…

Właśnie umówiliśmy się z organizatorami warszawskich targów na spotkanie robocze. Potwierdzili mi już, że będzie bezpłatne stoisko i że organizatorzy są gotowi na swój koszt zaprosić autorów i wydawców ukraińskich. Będzie to piękne wydarzenie oraz wyraz pomocy i wsparcia Ukrainy. Ukraiński Instytut Książki i ja sama osobiście się tym zajmę.

Czy odnotowujesz też inne formy wsparcia dla ukraińskiego środowiska książki z polskiej strony?

Zarówno ja, jak i wszyscy koledzy oraz nasi autorzy i wydawcy, jesteśmy niewymownie wzruszeni tym, jak zareagowali polscy koledzy na wojnę rosyjsko-ukraińską, jak dużo ciepła i pomocy płynie z polskiej strony! Są to wyrazy wsparcia i współczucia, podtrzymywanie naszej akcji bojkotu literatury rosyjskiej.

Do tego dochodzi wsparcie bardzo praktyczne i finansowe, liczne inicjatywy wspierania ze strony Fundacji Powszechnego Czytania oraz Polskiej Izby Książki, na co zebrano już ponad 100 tys. euro. Fundusze te będę rozdzielane przy pomocy Ukraińskiego Stowarzyszenia Wydawców i Księgarzy (którym kieruje Aleksander Afonin). Jest też inicjatywa Fundacji dla Demokracji i rożnych bibliotek wojewódzkich, kupujących książki ukraińskie, polskiego Instytutu Książki, który już zakupił 7 tys. egz. książek dla polskich bibliotek, a teraz współpracuje z nami przy projekcie druku książek dla dzieci w języku ukraińskim. Będzie wydrukowanych 80 tys. egz. książek z gotowych makiet, które przekazali bezpłatnie wydawcy ukraińscy. Zostaną rozprowadzone wśród uchodźców w miejscach, gdzie są przyjmowani oraz do bibliotek publicznych. Są też stypendia dla ukraińskich autorów i tłumaczy. I jeszcze dużo, dużo więcej! Chciałabym prosić Bibliotekę Analiz, aby był prowadzony rejestr wszystkich inicjatyw pomocy Ukrainie. Chcielibyśmy wiedzieć o nich i wszystkim za podejmowane działania podziękować.

Cała rozmowa Oleksandry Koval, dyrektor Ukraińskiego Instytutu Książki, ukaże się w najbliższym wydaniu dwutygodnika “Biblioteka Analiz”.

Biblioteka Analiz prowadzi już wykaz inicjatyw pomocy dla Ukrainy: >>>https://rynek-ksiazki.pl/kategorie-aktualnosci/solidarnizukraina/

Podaj dalej
Autor: (pd)