Wtorek, 9 czerwca 2015
Znowu zamieszanie wokół Nagrody Gryfia
Olga Tokarczuk zrezygnowała z nominacji do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Była nominowana za „Księgi Jakubowe” (Wydawnictwo Literackie). Jako powód rezygnacji portal wyborcza.pl z 8 czerwca podaje: „bo to nagroda dla kobiet, którą przyznają... prawie sami mężczyźni”. - To była trudna decyzja, przede wszystkim ze względu na pozostałe nominowane pisarki – portal cytuje Olgę Tokarczuk. - Nie chciałam psuć im przyjemności z uczestniczenia w tym święcie. Martwi mnie jednak, że choć wokół Gryfii już dwa lata temu wydarzyło się coś niedobrego, tak szybko o tym zapomniano. A ponieważ jestem przekonana, że warto o tym pamiętać, więc o tym przypominam.Jak czytamy dalej na portalu, powody decyzji Olga Tokarczuk wyjaśniła w liście otwartym. Napisała, że pierwszym powodem „są zmiany w gronie organizatorów, które dwa lata temu wykluczyły z niego pisarkę prof. Ingę Iwasiów. Gryfia jest wręczana od trzech lat - jej pomysłodawczynią jest właśnie Iwasiów. Była też przewodniczącą kapituły nagrody, której organizatorem jest dziennik ‘Kurier Szczeciński’. To Iwasiów zaproponowała, żeby elementem odróżniającym Gryfię od innych nagród literackich była formuła zakładająca wyróżnienie dla kobiet pisarek. Jednak dwa lata temu w niejasnych okolicznościach została odsunięta …
Wyświetlono 25% materiału - 181 słów. Całość materiału zawiera 726 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się