Czwartek, 31 marca 2022

Ze względu na geopolityczne skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę Niemcy znajdują się pod silną presją, aby odciąć swoją zależność od rosyjskiej energii.

Niemiecki przemysł papierniczy ostrzega, że dostawy niezbędnego gazu ziemnego z innych źródeł nie są zabezpieczone. Może to mieć również konsekwencje dla druku książek – podkreśla stowarzyszenie Die Papierindustrie. A produkcja papieru wymaga zużycia dużej ilości energii elektrycznej.

Jednak przejście na inne źródła energii nie jest dla branży bezproblemowe. Tylko od 10 do 15 proc. gazu ziemnego zakupionego w niemieckim przemyśle papierniczym (ok. 3 TWh gazu ziemnego) można by w tym roku wymienić.

To wynik niedawnej ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Przemysłu Papierniczego wśród jego członków. Na obszarach, gdzie wdrożenie jest możliwe, około połowę gazu można zastąpić olejem opałowym, a 30 proc. – węglem. Resztę należałoby zastąpić wytwarzaniem pary w oparciu o energię elektryczną.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród członków stowarzyszenia, na obszarach, na których możliwe jest wdrożenie, około połowa gazu mogłaby zostać zastąpiona olejem opałowym, a 30 proc. – węglem. Reszta musiałaby zostać zastąpiona wytwarzaniem pary w oparciu o energię elektryczną.

Według stowarzyszenia, warunkiem wstępnym konwersji jest dostępność wspomnianych źródeł energii oraz poparcie polityczne dla niezbędnych pozwoleń na zmiany. W szczególności w przypadku zastąpienia energią elektryczną dyskryminacja w przypadku dopłat, opłat i podatków musiałaby być prawnie wykluczona. „Inne negatywne konsekwencje wymiany waluty również musiałyby zostać złagodzone. Można się spodziewać spadku efektywności energetycznej i wzrostu emisji CO2”.

Na tle przemian energetycznych w przemyśle papierniczym utrwaliła się tendencja do przechodzenia na gaz ziemny jako technologię pomostową. Udział gazu ziemnego w całkowitym zużyciu paliw wynosi obecnie 55%.

Na tle transformacji energetycznej w przemyśle papierniczym utrwaliła się tendencja do przechodzenia na gaz ziemny jako technologię pomostową. Tymczasem udział gazu ziemnego w całkowitym zużyciu paliwa wynosi w Niemczech 55 proc.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Buchreport.de