Wtorek, 9 października 2018
Tę książkę trzeba przeczytać!

Od zarania dziejów ludność dzieli czas na trzy przestrzenie, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Na podstawie tych trzech form ukształtowały się nauki nimi zajmujące. Przeszłością zajmują się historycy, kronikarze i archiwiści. Teraźniejszość jest najobszerniejszym tematem. To właśnie tutaj możemy osadzić wynalazki technologiczne, nauki zajmujące się społeczeństwem i relacjami międzyludzkimi. Przyszłość to kwestia gdybania, przewidywań i prorokowania. Wszystkie te dziedziny możemy osadzić w świecie literatury.
Specjalistą od antyutopii informującej o kulturze przyszłości, jest współczesny rosyjski prozaik – Wiktor Pielewin. Jego powieść pod tytułem „S.N.U.F.F” to analiza współczesnego społeczeństwa i następstwa naszych zachowań.

Aby lektura stała się dla nas interesująca, wcale nie musimy się w nią zagłębiać, ponieważ już sam tytuł zmusza czytelnia do zastanowienia. Wciąga i zachęca, aby rozwiązać zagadkę, czym jest tytułowy S.N.U.F.F.

Powieść możemy analizować na kilku płaszczyznach. Wiktor Pielewin skonstruował ją w taki sposób, aby nie tylko zaspokajać masowość, ale również indywidualne potrzeby czytelnika. Książkę możemy traktować jako śmiałą analizę społeczeństwa, które równocześnie z rozwojem, zmierza ku nieuchronnej zagładzie. Natomiast interpretacja poszczególnych fragmentów sprawia, że „S.N.U.F.F” odbierana jest jako satyra na współczesną cichą wojnę, którą pod przykrywką, toczą największe mocarstwa. Autor w wysublimowany sposób połączył najbardziej charakterystyczne cechy czasów nam współczesnych. Ciemnota, technologia, bieda i pyszność, kłamstwo, pazerność, polityka. A to wszystko podawane nam codziennie, niczym na złotej tacy, przez tak zwaną czwartą władzę, media.

Wiktor Pielewin stworzył książkę, dzięki której dał upust swoim, zatrważająco trafnym, spostrzeżeniom na temat wad współczesnej ludzkości. Autor zrzuca kurtynę złudzeń i obnaża wszystkie najgorsze wady tego świata. A to wszystko w charakterystyczny dla siebie, cyniczny sposób. „S.N.U.F.F” to połączenie wszystkich wymiarów czasowych. Przeszłość spotyka tu teraźniejszość i zderza się z nieuchronną przyszłością, która gotowa jest zweryfikować nasze plany i umiejętności. Powieść Wiktora Pielewina jest ponadczasowa, wielowymiarowa i kontrowersyjna w całym swoim wymiarze.

Książka przetłumaczona na język polski przez Aleksandra Janowskiego.

 

http://www.psychoskok.pl/produkt/s-n-u-f-f/

http://tylkorelaks.pl/757-snuff-9788381191715.html

http://www.psychoskok.pl/