Wtorek, 13 września 2022
Jest orzeczenie Sądu Najwyższego

Od 10 lat trwał spór Stowarzyszenia Filmowców Polskich przeciwko popularnemu serwisowi Chomikuj.pl, który oskarżało o przymykanie oka na udostępnianie przez użytkowników nielegalnych treści – naruszających prawo autorskie. Choć podejmowane były różne próby uniknięcia odpowiedzialności, ostatecznie Sąd Najwyższy wydał wyrok, w którym uznaje ten serwis za bezpośredniego naruszyciela praw autorskich, jak podaje redakcja Wirtualnemedia.pl.

Ten wyrok zmienia kwalifikację działania serwisów typu Chomikuj.pl z „pomocnictwa w naruszaniu praw autorskich” na „współsprawstwo bezpośrednie”. Tym samym nakłada na właścicieli obowiązek blokowania i usuwania nielegalnie udostępnianych treści.

Wyrok oznacza, że jeśli podmiot praw autorskich (dystrybutor, wytwórnia) powiadomi usługodawcę (Chomikuj.pl) o istnieniu naruszenia, ten będzie zobowiązany do usunięcia tych treści, ale też do podjęcia odpowiednich środków w celu przeciwdziałania dalszym naruszeniom.
“Same platformy, takie jak Chomikuj, mogą zatem zacząć ograniczać możliwość dystrybuowania filmów na platformie, aby nie marnować środków i zasobów ludzkich na usuwanie i blokowanie nielegalnych filmów na platformie” – wskazuje serwis Komputerswiat.pl.

Jak mówi Dominik Skoczek, dyrektor w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich: “Wyrok jest precedensowy, kończy trwający ponad 10 lat spór SFP z właścicielem serwisu Chomikuj.pl, który kilka razy zmieniał jurysdykcję, żeby tylko uciec od odpowiedzialności. To się jednak nie udało. Uzasadnienie wyroku SN potwierdza trafność wcześniejszego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jest ono naszym zdaniem bardzo korzystne i potwierdza w zasadzie wszystkie podstawy odpowiedzialności, które dowodziliśmy w procesie. Zawiera wiele ocen, które będą miały ogromne znaczenie dla odpowiedzialności platform internetowych, niezależnie od przepisów, które wdrażać będą do prawa polskiego dyrektywę z 17 kwietnia 2019 roku w sprawie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym”.

W uzasadnieniu wyroku możemy przeczytać, że Sąd Najwyższy oparł się przede wszystkim na orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, między innymi w sprawie dotyczącej serwisu YouTube. Wyrok zakłada również, że usługodawca nie może uchylić się od odpowiedzialności poprzez powołanie się na hostingowe wyłączenie odpowiedzialności – głównie ze względu na otwarty charakter serwisów pokroju Chomikuj.pl.

Podaj dalej
Autor: W