Poniedziałek, 11 kwietnia 2022
Debiut wydawniczy Flow

Wydawnictwo Flow zaprasza 20 kwietnia o godz. 18 na spotkanie z Agnieszką Zakrzewską, autorką powieści „Gwiazdy nigdy nie gasną”.

Opowieść o przyjaźni Anne Frank i Hannah Goslar jest debiutem wydawniczym Magdaleny Witkiewicz i Anny Seweryn, założycielek Flow.

Spotkanie pisarki z czytelnikami odbędzie się w Retrospekcja Club przy ul. Bednarskiej w Warszawie będzie prowadzić Ewa Drzyzga. W trakcie wydarzenia odbędzie się zbiórka środków pieniężnych „Wspólnie dla Ukrainy” prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

Agnieszka Zakrzewska od ponad 20 lat zamieszkuje w Królestwie Niderlandów. Z zamiłowania polonistka, z wyboru rekruterka, bez pamięci zakochana w krainie tulipanów i wiatraków, od pewnego czasu zgłębia historię tego kraju, z upodobaniem koncentrując uwagę na dwudziestoleciu międzywojennym, również w scenografii pociętego rozlicznymi kanałami ukochanego Amsterdamu. Debiutem literackim pisarki jest powieść obyczajowa „Do jutra w Amsterdamie” (2018), a bezpośrednio po niej dylogia historyczno-obyczajowa „Nigdy o tobie nie zapomnę” i „Obiecuje cię kochać”. Określana przez krytyków jako pisarka wnikliwa, ostatni rok spędziła na studiowaniu tragicznych losów holenderskich i niemieckich Żydów prześladowanych w czasie II wojny światowej.

– Na kartach powieści „Gwiazdy nigdy nie gasną” poznajemy niezwykłą historię opartą na nieznanych faktach z życia najbardziej znanej ofiary Holocaustu – Anne Frank, której „Dziennik” przeczytały miliony osób na całym świecie. Jej autorka, Agnieszka Zakrzewska, przenosi nas do 1933 roku, kiedy to Otto Frank, ojciec Anne, w obawie przed represjami w ogarniętej nienawiścią do Żydów III Rzeszy podejmuje dramatyczną decyzję o porzuceniu ojczyzny i wyjeździe do Holandii. W Amsterdamie Frankowie szybko odnajdują swoje miejsce na ziemi, a widmo prześladowań wydaje się odległym snem. W tym czasie kilkuletnia Anne spotyka swoją rówieśnicę, Hannah Gosslar. Dziewczynki stają się nierozłączne, razem dorastają, poznają świat i przeżywają swoje pierwsze miłości – opowiada Magdalena Witkiewicz, pisarka i współzałożycielka wydawnictwa Flow.

Tymczasem nad Europą gromadzą się czarne chmury. W 1940 roku Hitler wypowiada wojnę neutralnej Holandii. Dwa lata później Frankowie znikają w tajemniczych okolicznościach, a rodzina Hannah trafia do obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen. Pewnego dnia dziewczynka odkrywa, że tuż obok przebywa ktoś, kto jest jej najbliższy na świecie.

– W relacji bohaterek „Gwiazdy nigdy nie gasną” widzę drogowskaz wytyczony przez ponadczasowe wartości, które szczególnie dziś powinny towarzyszyć nam w przerażającej rzeczywistości, na której cieniem kładzie się wojna na Ukrainie. Powieść Agnieszki stanowi hołd złożony wszystkim, którzy oddali życie za lepszy świat, pozbawiony nienawiści, homofobii i dyskryminacji. Wierzę, że ta postawa będzie nam bliska przez kolejne miesiące i lata – podkreśla Anna Seweryn, współzałożycielka Flow i redaktorka.

 

Podaj dalej