Wtorek, 4 października 2022

29 września w warszawskim Klubie Księgarza na spotkaniu „Czytelnicy i Księgarze” wręczono nagrody książkowe autorom opinii o księgarniach wyróżnionych w plebiscycie-konkursie. „Ulubiona Księgarnia Warszawy” w  2022 roku.

Z nadesłanych przez głosujących  6887 opinii, jury konkursu wyróżniło 24 najciekawsze oraz postanowiło przyznać jedną nagrodę specjalną. W spotkaniu uczestniczyli również księgarze z opiniowanych księgarń. Nagrody książkowe ufundowało Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Polska Izba Książki i Biblioteka Analiz.

Wyróżnione opinie przeczytasz TUTAJ

Omawiając trzy edycje plebiscytu-konkursu „Ulubiona Księgarnia Warszawy” w latach 2020-2022, przewodnicząca jury konkursu Grażyna Szarszewska (dyrektor Biura PIK) zaznaczyła, że celem Konkursu obok promocji niezależnych księgarń, była również  aktywizacja działań tych księgarń. Obserwujemy wzrost aktywności części księgarzy pomimo niesprzyjających warunków (pandemia Covid-19 i szybki wzrost cen). Pośród laureatów dominują księgarnie które od początku w swych działań rozwijają i prowadzą różne formy kontaktów z czytelnikami.

W trzech edycjach konkursu tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy” zdobyło 12 księgarń – w tym trzykrotnie: Antykwariat Grochowski, Księgarnia-Galeria Nieznany Świat i Księgarnia Tarabuk  oraz dwukrotnie:  Sklep Trzy Jeże i Księgarnia Tajfuny.

– Niemiłym zaskoczeniem dla Jury – mówiła Grażyna Szarszewska – było pojawienie się pierwszy raz w konkursie podczas tegorocznej edycji tzw. fejk adresów, czyli prób fałszowania głosowania. Ponad cztery tysiące takich głosów uznano za nieważne (prawie wszystkie oddano na Księgarnię Multibook.pl). Również po raz pierwszy w tym roku, w opiniach o księgarniach znalazły się słowa wulgarne i wyrażenia potocznie uznawane za obraźliwe. Wszystkie takie opinie towarzyszyły głosom oddanym na Księgarnię Multibook.pl, lecz nie dotyczyły tej księgarni (podano kilka przykładów takich głosów).

Po prezentacji wyróżnionych opinii i wręczeniu nagród –  kilka kwadransów zajęły gościom i gospodarzom prowadzone w miłej atmosferze rozmowy przy kawie, herbacie i słodkościach.

Przypomnijmy, że laureatami w edycji 2022 zostali:

I nagroda Księgarnia Multibook.pl – 4881 głosów

II nagroda Antykwariat Grochowski – 3449 głosów

Wyróżnienia:

Tarabuk – 2804 głosy

Księgarnia-Galeria Nieznany Świat – 2413 głosów

Trzy Jeże – 2282 głosy

 

Podaj dalej
Autor: Krzysztof Kaleta