Poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska przyjęła 12 kwietnia przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, na czele z jego prezesem Rafałem Skąpskim.

W spotkaniu wzięli też udział: Jacek Oryl i Andrzej Tomaszewski (wiceprezesi PTWK), Antoni Szperlich (sekretarz generalny), Maryla Kuisz, dyrektor biura PTWK, Magdalena Frankowska (komisarz konkursu PTWK Najpiękniejsze Polskie Książki), Mirela Tomczyk oraz Andrzej Palacz, redaktor naczelny magazynu ,,Wydawca” i portalu wydawca.com.pl, oraz przedstawiciele Biblioteki Analiz – Piotr Dobrołęcki i Ewa Tenderenda-Ożóg.

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za swoją działalność uhonorowane zostało Medalem Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.

 – PTWK obchodziło niedawno 100. rocznicę swojego powstania, tym samym należy do najstarszych polskich stowarzyszeń twórczo-zawodowych. To jest dar od nas, doceniamy Waszą pracę, historię – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jacek Oryl przekazał na ręce Marszałkini zaproszenie na uroczyste otwarcie Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

Magdalena Frankowska opowiedziała o konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki, który ma bardzo długą historię i dziś jest znakiem najwyższej jakości, a nagrodzone i wyróżnione książki prezentowane są na wystawach światowych – od Lipska po Tajpej. Polskie książki, polski design, ilustracje są bardzo wysoko cenione przez zagraniczne gremia.

Poinformowano także o innych wyróżnieniach przyznawanych przez PTWK, jak Nagroda Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar, Konkurs PTWK im. Leona Marszałka na najlepsze prace dyplomowe dotyczące historii polskiego edytorstwa, Nagrodzie Pegazika (dla twórcy i przyjaciel książki dla dzieci i młodzieży) oraz zapowiedziano nową Nagrodę im. Romana Tomaszewskiego.

Maria Kuisz zaprezentowała Studium PTWK, które służy kształceniu i doskonaleniu zawodowemu, a które realizowane jest od 1963 roku.

Pani Marszałek wspomniała, że W Senacie działa Wydawnictwo Senackie, które ma bogatą ofertę, choć jest mało znane.

Dyskutowano też o małych, niezależnych księgarniach i roli księgarza jako przewodnika po świecie literatury.

Pani Marszałek poinformowała także, że nasz kraj jest na dobrej drodze do tego, żeby wprowadzić zerową stawkę podatku VAT na książki.

– Jest zapewnienie Ministra Finansów Andrzej Domańskiego, że to, co było zapowiedziane jesienią na konferencji, będzie zrealizowane. Mam nadzieję, że nowa regulacja wejdzie od przyszłego roku. To poważne zobowiązanie – wskazała Małgorzata Kidawa-Błońska.

– To spotkanie to był dla nas duży honor, i duża nagroda. Była to okazja do opowiedzenia o naszej organizacji, naszych osiągnięciach. Pani Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska przyjęła od nas zaproszenie do udziału w Międzynarodowych Targach Książki, zresztą od wielu lat jest na targach obecna – przekazał po spotkaniu Rafał Skąpski. Poinformował także, że wcześniej spotkał się z Bogdanem Zdrojewskim, przewodniczącym Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu i także to spotkanie ocenił jako bardzo owocne.

Podaj dalej
Autor: ET