
Zespół Wydawnictwa Lira oraz Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Narodowego Myśli Narodowej zapraszają na spotkanie autorskie promujące najnowszą książkę Wacława Holewińskiego zatytułowaną „Cieniem będąc, cieniem zostałem”, jakie odbędzie się w czwartek 30 marca o godz. 18 w Centrum Edukacyjnym Instytutu Dziedzictwa Narodowego Myśli Narodowej przy ul. gen. Władysława Andersa 20 w Warszawie.
Spotkanie będzie prowadzić Barbara Schabowska, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza, a fragmenty premierowej powieści przeczyta Andrzej Mastalerz.
Wydawca o nowej książce Wacława Holewińskiego:
W 1909 roku syn byłego powstańca styczniowego, utracjusz z bogatej rodziny uwielbiający hazard wygrywa w Monte Carlo równowartość 774 kilogramów złota. Odtąd wykupuje akcje kolejnych banków, inwestuje w kopalnie, cukrownie, transport i fabryki… Mowa o Karolu Jaroszyńskim – Polaku, który w przededniu I wojny światowej był jednym z najbogatszych ludzi na świecie. W tej napisanej z niezwykłym rozmachem powieści Wacława Holewińskiego śledzimy koleje życia bohatera w rozmaitych odsłonach, na tle najważniejszych wydarzeń dziejowych i z udziałem osób, których nazwiska na trwałe wyryły się na kartach historii. Niezwykłe losy Jaroszyńskiego, postaci nietuzinkowej, choć mało znanej, stają się też pretekstem do ukazania losów Rzeczpospolitej w pierwszych dekadach XX wieku. Jak na jego działalność wpłynie rewolucja bolszewicka? Czy uda mu się zachować majątek? I czy ożeni się z córką cara? Jaroszyński – wizjoner, człowiek wielu talentów, hazardzista, zadeklarowany patriota… Historia jego życia to gotowy scenariusz filmowy. „Nie napisałem biografii, to powieść. Wielu kart, wielu zagadek z życia mego bohatera nie da się już rozwikłać. Niektóre fakty zapewne ujrzą jeszcze światło dzienne. Ale wydaje się, że czas najwyższy, aby powrócił, aby pamięć o tym wybitnym Polaku była pamięcią powszechną” (z „Posłowia” autora).
Wacław Holewiński jest pisarzem, prawnikiem i redaktorem. Był działaczem opozycyjnym, współpracownikiem KOR-u w latach 1977-1981. W stanie wojennym internowany, a potem aresztowany. Autor wielu powieści, dramatów, słuchowisk radiowych. Laureat licznych nagród literackich, w tym Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Odznaczony m. in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Gloria Artis.
W swojej twórczości znany jest z odkrywania postaci ważnych dla historii, choć nie powszechnie Polakom znanych. Tworzy bohaterów wielowymiarowych, z krwi i kości, pełnych pasji, ale też zwątpień i zawahań. Na podstawie jego wielokrotnie nagradzanej powieści „Pogrom 1905” powstał serial TVP „Polowanie na ćmy” oraz film fabularny.