Piątek, 24 marca 2023
Premiera „Cieniem będąc, cieniem zostałem”

Zespół Wydawnictwa Lira oraz Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Narodowego Myśli Narodowej zapraszają na spotkanie autorskie promujące najnowszą książkę Wacława Holewińskiego zatytułowaną „Cieniem będąc, cieniem zostałem”, jakie odbędzie się w czwartek 30 marca o godz. 18 w Centrum Edukacyjnym Instytutu Dziedzictwa Narodowego Myśli Narodowej przy ul. gen. Władysława Andersa 20 w Warszawie.

Spotkanie będzie prowadzić Barbara Schabowska, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza, a fragmenty premierowej powieści przeczyta Andrzej Mastalerz.

Wydawca o nowej książce Wacława Holewińskiego:

W 1909 roku syn byłego powstańca styczniowego, utracjusz z bogatej rodziny uwielbiający hazard wygrywa w Monte Carlo równowartość 774 kilogramów złota. Odtąd wykupuje akcje kolejnych banków, inwestuje w kopalnie, cukrownie, transport i fabryki… Mowa o Karolu Jaroszyńskim – Polaku, który w przededniu I wojny światowej był jednym z najbogatszych ludzi na świecie. W tej napisanej z niezwykłym rozmachem powieści Wacława Holewińskiego śledzimy koleje życia bohatera w rozmaitych odsłonach, na tle najważniejszych wydarzeń dziejowych i z udziałem osób, których nazwiska na trwałe wyryły się na kartach historii. Niezwykłe losy Jaroszyńskiego, postaci nietuzinkowej, choć mało znanej, stają się też pretekstem do ukazania losów Rzeczpospolitej w pierwszych dekadach XX wieku. Jak na jego działalność wpłynie rewolucja bolszewicka? Czy uda mu się zachować majątek? I czy ożeni się z córką cara? Jaroszyński – wizjoner, człowiek wielu talentów, hazardzista, zadeklarowany patriota… Historia jego życia to gotowy scenariusz filmowy. „Nie napisałem biografii, to powieść. Wielu kart, wielu zagadek z życia mego bohatera nie da się już rozwikłać. Niektóre fakty zapewne ujrzą jeszcze światło dzienne. Ale wydaje się, że czas najwyższy, aby powrócił, aby pamięć o tym wybitnym Polaku była pamięcią powszechną” (z „Posłowia” autora).

Wacław Holewiński jest pisarzem, prawnikiem i redaktorem. Był działaczem opozycyjnym, współpracownikiem KOR-u w latach 1977-1981. W stanie wojennym internowany, a potem aresztowany. Autor wielu powieści, dramatów, słuchowisk radiowych. Laureat licznych nagród literackich, w tym Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Odznaczony m. in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Gloria Artis.

W swojej twórczości znany jest z odkrywania postaci ważnych dla historii, choć nie powszechnie Polakom znanych. Tworzy bohaterów wielowymiarowych, z krwi i kości, pełnych pasji, ale też zwątpień i zawahań. Na podstawie jego wielokrotnie nagradzanej powieści „Pogrom 1905” powstał serial TVP „Polowanie na ćmy” oraz film fabularny.

 

Podaj dalej
Autor: (fran), foto: Lira