Wtorek, 22 sierpnia 2006
Rada PIK nie jest w stanie zaakceptować proponowanych przez MEN rozwiązań
Wysuwane przez polityków koalicji rządzącej postulaty obniżenia cen podręczników doprowadziły do społecznego przekonania, iż podręczniki są drogie i że obniżenie ich ceny – nawet do 50% obecnej ceny detalicznej – nie tylko jest możliwe, ale leży również w interesie społecznym. Rada PIK pragnie zwrócić uwagę opinii publicznej na niebezpieczeństwa wiążące się z takimi oczekiwaniami. Trzeba przede wszystkim podkreślić, iż tak znaczna obniżka jest po prostu niemożliwa, chyba że wyprodukuje się podręczniki od nowa w taki sposób, aby stały się warte swej nowej ceny. Wtedy jednak Polska na całe dziesięciolecia spadnie do rzędu pariasów Europy i stanie się rezerwuarem taniej siły roboczej. Jak pokazują badania opinii publicznej, rodzice nie życzą sobie obniżenia poziomu edukacji, a wydatki na wykształcenie dziecka są wciąż traktowane w Polsce jako najważniejsza inwestycja. Nie wolno politykom w imię populizmu i krótkowzrocznych korzyści politycznych niszczyć jednej z najważniejszych narodowych wartości. Wydawcy wielokrotnie wykazywali, iż ceny podręczników szkolnych są relatywnie niskie, jeśli porównać je z cenami innych książek lub z ceną całej wyprawki szkolnej (podręczniki stanowią 48% całkowitych wydatków rodziców ucznia związanych ze szkołą na początku roku szkolnego – wg badań OBOP). Z drugiej strony jest oczywiste, iż rodziny wielodzietne wydatek na podręczniki odczuwają jako bardzo wysoki, istnieje też bardzo duża grupa rodzin, których w ogóle nie stać na ich zakup, nawet gdyby cena była o 50% niższa. Rada PIK pragnie podkreślić, iż dążenie do obniżenia cen podręczników wiąże się z konsekwencjami, które mogą mieć odwrotny do zamierzonego skutek społeczny. Podzielając zatem troskę polityków o dostęp wszystkich uczniów do dóbr edukacyjnych, pragniemy wskazać realne możliwości obniżek cen podręczników, przedstawiając jednocześnie zagrożenia związane z planami MEN. W naszym przekonaniu możliwe są następujące działania prowadzące do obniżenia ceny zakupu podręczników dla rodziców uczniów: 1) …
Wyświetlono 25% materiału - 283 słów. Całość materiału zawiera 1132 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się