Czwartek, 2 marca 2023

W trzeciej edycji Konkursu organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury i Fundację Olgi Tokarczuk mogą wziąć udział uczennice i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Autorki i autorzy najlepszych tekstów otrzymają czytniki i książki z osobistą dedykacją Noblistki.

Motywem przewodnim konkursu jest pomaganie, troska o drugiego człowieka, wszystkie istoty żyjące i otaczający nas świat. Właśnie te zagadnienia powinny odbijać się w treści dowolnej krótkiej formy literackiej stworzonej przez młodych pisarek i pisarzy.

Organizatorzy zapraszają do nadsyłania bajek, opowiadań, fragmentów powieści, esejów czy reportaży – nie ma żadnych ograniczeń gatunkowych, ważne jednak, by tekst nie przekraczał objętości 6000 znaków ze spacjami, nie był wcześniej nigdzie publikowany i zgłaszany w innych konkursach.

Jako inspirację dla młodych autorów i autorek wybrano cytat z książki „Czuły narrator” Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie): „Cokolwiek dzieje się tobie, dzieje się mnie”.

Celem konkursu jest zachęcanie młodych osób do podejmowania własnych prób twórczych oraz rozwijanie ich wyobraźni, wrażliwości i umiejętności kreatywnego pisania. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (w dwóch kategoriach wiekowych: 4-5 klasa i 6-8 klasa) oraz osobno do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.

Prace konkursowe należy przesłać za pomocą formularza online (link poniżej) lub na adres info@literatura.wroclaw.pl. Każda osoba może zgłosić do konkursu tylko jeden tekst.

Termin nadsyłania prac upływa 4 maja, a wyniki konkursu zostaną ogłoszone 8 czerwca.

Prace uczniów i uczennic szkół podstawowych oceni jury w składzie: Anna Lemke-Sławińska (polonistka i autorka bloga edukacyjnego „bez.interpunkcji”), Marcin Pałasz (pisarz, twórca serii książek o przygodach psa Elfa i autor słuchowisk), Agnieszka Urbańska (autorka książek dla młodych czytelników i prowadząca kursy pisania literatury dziecięcej), Anna Wysocka-Boberska (bibliotekarka, filozofka) i Magdalena Zarębska (autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenarzystka spektakli teatralnych).

Najlepsze prace uczestników ze szkół ponadpodstawowych wyłonią natomiast: Jacek Bierut (pisarz i wydawca), Marta Mizuro (krytyczka literacka, dziennikarka), dr Dawid Szkoła (wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim, eseista) i Olga Zaród (polonistka i pedagożka).

Nagrody we wszystkich kategoriach wiekowych:
– I miejsce – czytnik e-booków oraz książka Olgi Tokarczuk z dedykacją noblistki
– II i III miejsca – książka Olgi Tokarczuk z dedykacją noblistki.
– wyróżnienia – nagrody książkowe

Fundatorem książek autorstwa Olgi Tokarczuk jest Wydawnictwo Literackie. Pozostałe nagrody funduje Wrocławski Dom Literatury.

Formularze zgłoszeniowe i regulaminy:

• szkoły podstawowe
Regulamin konkursu

• szkoły ponadpodstawowe
Regulamin konkursu

Autorką koncepcji graficznej konkursu jest Joanna Gniady.

Podaj dalej
Autor: W