Poniedziałek, 8 marca 2021

W piątek 5 marca o godz. 18:55 w TVP Kultura wyemitowana została gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – Feniks 2020. Podczas uroczystości uhonorowani zostali wyłącznie laureaci nagród głównych oraz laureaci Nagrody Feniks w poszczególnych kategoriach tematycznych.

Ks. Roman Szpakowski SDB, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich wskazał, że ideą konkursu jest prezentacja najciekawszych i najlepszych publikacji o tematyce religijnej, wyjście naprzeciw oczekiwaniom czytelników: głębokiej potrzeby kontaktu z książką wartościową, mądrą, niosącą ze sobą określone wartości, poszukiwane przez ludzi wierzących.

“Niezmiernie raduje również stale podnoszący się poziom merytoryczny i edytorski publikacji zgłaszanych do konkursu. Coraz częściej mamy do czynienia z książką religijną – literacką, naukową czy historyczną jako wartością samą w sobie, także dzięki jej walorom estetycznym” – mówił ks. Szpakowski.

Prezes Stowarzyszenia wyraził nadzieję, że w tym roku miłośnicy książek będą mogli uczestniczyć w Targach Wydawców Katolickich, które zaplanowane są w dniach 23-26 września na Zamku Królewskim w Warszawie.

Laureaci Nagród:

Nagroda FENIKS Złoty 2020 – Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, arcybiskup metropolita krakowski.

Nagroda FENIKS Diamentowy 2020 – Ksiądz Biskup Julian Wojtkowski, biskup pomocniczy senior archidiecezji warmińskiej.

Nagroda FENIKS Diamentowy 2020 – o. dr  Gabriel Bartoszewski OFMCap, postulator i vicepostulator w wielu ważnych procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Postać wybitna, niepowtarzalna, wzór zakonnika i człowieka uparcie dążącego do świętości poprzez ciężką, bezinteresowną pracę i miłość do człowieka na podobieństwo pierwszych chrześcijan i mnichów.

Nagroda FENIKS Specjalny 2020 – Ksiądz prof. dr hab. Józef Marecki, historyk, badacz i archiwista specjalizujący się w dziejach najnowszych Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii Kościoła katolickiego

Nagroda FENIKS Specjalny 2020 – Tadeusz Szyma (1942–2019), krytyk filmowy, scenarzysta, dokumentalista, poeta i wykładowca akademicki. W jego filmowej i książkowej twórczości często przewijały się motywy religijne. Zrealizował kilka filmów o papieżu Janie Pawle II oraz produkcji dokumentalnych, których bohaterami byli  m.in. królowa św. Jadwiga Andegaweńska (król Polski w latach 1384–1399), kard. Adam Stefan Sapieha i abp Józef Teodorowicz. Był również autorem książek „Z Karolem Wojtyłą wędrowanie po Polsce”, tomu poezji „Więcej wierszy nie pamiętam” i kilku publikacji dla dzieci.

Nagroda FENIKS Specjalny 2020 – Dom Emisyjny Manuscriptum za: Biblia Maxima – W HOŁDZIE POLSKOŚCI

Nagroda FENIKS Specjalny Muzyczny 2020 – prof. Sławomir Stanisław Czarnecki, kompozytor, pedagog i organizator życia muzycznego.

Nagroda FENIKS Specjalny Muzyczny 2020 – Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu

Nagroda FENIKS Specjalny „Medialny” 2020 – ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII, za znaczący wkład dla mediów katolickich poprzez redakcję serii „Etyka Mediów” w Wydawnictwie Biblos

Nagroda FENIKS Specjalny „Tłumacz” 2020 – Agnieszka Kuryś za serię tłumaczeń: „Moc milczenia”, aut. kard. Robert Sarah, Nicolas Diat (2017, Wydawnictwo Sióstr Loretanek); „W drodze do Niniwy”, kard. Robert Sarah (2017, Wydawnictwo Sióstr Loretanek); „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli”, aut. kard. Robert Sarah, Nicolas Diat (2017, Wydawnictwo Sióstr Loretanek); „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze”, kard. Robert Sarah, Nicolas Diat (2016, Wydawnictwo Sióstr Loretanek).

Zestawienie książek nagrodzonych i wyróżnionych Nagrodą SWK FENIKS 2020

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS została przyznana po raz pierwszy w 1999 roku, choć już rok wcześniej wydawcy katoliccy z okazji odbywających się na warszawskich Stegnach III Targów Wydawców Katolickich przyznali swe pierwsze wyróżnienia i nagrody.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Fronda, Niedziela