Wtorek, 6 stycznia 2004
Edward Malak pełniący obowiązki likwidatora ORPAN-u, z wykształcenia jest historykiem, wybitnym specjalistą w dziedzinie dziejów polskiego lotnictwa, autorem czterech książek na ten temat. Obecnie kończy habilitację z zakresu ekonomii, a tematem jego pracy jest administrowanie mieniem państwowym w okresie międzywojennym. W latach 1990 - 1993 kierował Urzędem Rejonowym we Wrocławiu, potem przez pięć lat był dyrektorem Ossolineum, w międzyczasie przez dwa lata pełniąc również obowiązki redaktora naczelnego tej oficyny. W 1998 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie objął ministerialną funkcję dyrektora generalnego w Głównym Urzędzie Ceł. Potem pracował w Instytucie Pamięci Narodowej, a następnie został likwidatorem ORPAN-u. Jest także wykładowcą w Prywatnej Wyższej Szkole Biznesu i Administracji w Warszawie. W kwietniu tego roku przypadałaby 50. rocznica założenia ORPAN-u. Ale likwidowana firma nie doczeka już tego jubileuszu - z końcem grudnia zakończyła się jej likwidacja. Kłopoty Orpanu zaczęły się kiedy przedstawiane pomysły na dostosowanie Ośrodka do warunków gospodarki rynkowej nie spotkały się z zainteresowaniem władz Polskiej Akademii Nauk, od których głównie zależał kształt rozwiązań organizacyjnych (np. spółka pracownicza, częściowa prywatyzacja) oraz miejsce ORPAN w strukturze PAN. ORPAN, czyli Ośrodek Rozpowszechniania Wydawnictw Naukowych PAN, został założony jako placówka usługowa dla potrzeb PAN i jej instytutów, zapewniając zaopatrzenie w publikacje naukowe z kraju i zagranicy. Należąca do ORPAN-u księgarnia w warszawskim Pałacu Kultury stała się wkrótce jednym z najważniejszych miejsc odwiedzanych przez ludzi nauki i inteligencję, nie tylko z Warszawy. Jako jedna z nielicznych placówek księgarskich, funkcjonujących poza systemem zcentralizowanego Domu Książki, działała na zasadach zbliżonych do sposobów pracy księgarstwa w okresie międzywojennym …
Wyświetlono 25% materiału - 250 słów. Całość materiału zawiera 1003 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się