Wtorek, 14 stycznia 2020

560 egzemplarzy książki Beth Gardiner „Uduszeni” w przekładzie Anny Rogozińskiej Anna Rogozińska (Grupa Wydawnicza Relacja) dotarło w tym tygodniu na Wiejską, poinformował Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. „Wszyscy nasi parlamentarzyści z Sejmu i Senatu otrzymali prezent w postaci lektury na zimowe wakacje” – dodał.  Jak podkreśla, to element edukacyjny, który ma zwrócić uwagę posłów na problem zanieczyszczonego powietrza.

Dlaczego „Uduszeni”? Beth Gardiner napisała książkę, która stanowi ważny głos w dyskusji o jednym z najistotniejszych problemów naszych czasów. Autorka zwiedziła w zasadzie cały świat (w tym Polskę, odwiedziła Kraków, któremu poświęciła osobny rozdział i Śląsk), by poznać temat smogu z każdej strony. Rozmawiała z naukowcami, działaczami środowiskowymi, politykami i zwykłymi ludźmi. Pokazuje, że problem zanieczyszczonego powietrza, choć wspólny dla całej ludzkości, w różnych krajach wygląda jednak inaczej, inaczej się o nim mówi i pisze. Skupia się na realistycznych rozwiązaniach i inspirujących historiach ludzi walczących o zdrowszą przyszłość.

„Zanieczyszczenie powietrza jest powszechne – twierdzi Gardiner. – Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 90 proc. mieszkańców Ziemi oddycha niezdrowym powietrzem. Pod pewnym względem mogłam pojechać wszędzie. Nowy Jork zamiast Los Angeles. Paryż zamiast Londynu. Starałam się, aby w każdym z miejsc pokazać inny aspekt zanieczyszczenia powietrza. Dolina San Joaquin jest przykładem wpływu rolnictwa. Londyn to paliwo diesla. Polska to węgiel. Jest on w ciekawy sposób obecny w polskiej polityce, ekonomii i kulturze. To brzmiało jako dobre miejsce do opowieści o węglu i jego wpływie na zdrowie kraju. Do tego dochodziły zmiany, działalność aktywistów i związane z tym nadzieje”.

Beth Gardiner – amerykańska dziennikarka, obecnie mieszkająca w Londynie, publikuje w „The New York Times”, „The Guardian”, „National Geographic”, „Time” i „The Wall Street Journal”. Zajmuje się zdrowiem, środowiskiem i zrównoważonym rozwojem.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Grupa Wydawnicza Relacja