Poniedziałek, 11 września 2023

Spotify planuje wprowadzić darmowy okres próbny na audiobooki dla swoich subskrybentów, donosi “The Wall Street Journal”, powołując się na osoby zaznajomione z tą sprawą.

W ramach programu pilotażowego użytkownicy będą mogli słuchać do 20 godzin miesięcznie, co jest równoważne z dwoma audiobookami.

W ubiegłym roku Spotify wszedł na rynek audiobooków po przejęciu platformy audiobookowej Findaway. Jednak zastosował model płatności za pobranie, co wymagało od użytkowników zakupu audiobooków za pośrednictwem przeglądarki internetowej, aby uniknąć 30-procentowej prowizji Apple za zakupy w aplikacji. Dzięki nowemu programowi pilotażowemu użytkownicy będą mogli pobierać książki bezpośrednio w aplikacji Spotify.

Według “The Wall Street Journal” test będzie prawdopodobnie wprowadzany stopniowo w kilku krajach anglojęzycznych, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii.

Spodziewana jest szeroka lista dostępnych tytułów, co zapewni użytkownikom szeroki wybór audiobooków.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób platforma zamierza rozliczać się z autorami audiobooków. “The Wall Street Journal” sugeruje, że może się to odbywać na podstawie całkowitego czasu słuchania audiobooków przez użytkowników.

Wprowadzenie audiobooków przez Spotify jest częścią strategii dywersyfikacji usług i generowania dodatkowych źródeł przychodów poza streamingiem muzyki.

Posunięcie to pozwoli Spotify lepiej konkurować z Amazonem i jego Audible, który obecnie dominuje na rynku audiobooków, posiadając 63,4 proc. udziału i sprzedaż w wysokości około 1,8 mld dolarów w 2022 roku.

Tymczasem w lipcu Spotify podniósł ceny usługi Premium z 9,99 dolarów do 10,99 dolarów miesięcznie.

Podaj dalej
Autor: W