środa, 12 października 2022

Wręczono nagrody i wyróżnienia w czwartej i piątej edycji Konkursu Historycznego Ministra Spraw Zagranicznych.

Nagrodę w czwartej edycji konkursu za najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski wydaną w 2019 roku odebrał w Łodzi profesor Roger Moorhouse z Wielkiej Brytanii za publikację “First to Fight: The Polish War”. Monografia w naszym kraju ukazała się pod tytułem: “Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi” (Znak).

Wyróżnienie MSZ otrzymali: Jack Fairweather z Wielkiej Brytanii za “The Volunteer. One Man, an Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz” oraz Kazuo Fujii z Japonii, który napisał książkę pt.: “Socjoekonomiczna historia Polski XIX wieku – kształtowanie przedsiębiorcy i nowoczesnego społeczeństwa Łodzi” (polskie tłumaczenie tytułu).

W piątej edycji konkursu za najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji uznano pracę Marka Kornata i Mariusza Wołosa “Józef Beck. Biografia” (Wydawnictwo Literackie).

Wyróżnienia otrzymali Wiesław Theiss – “Dzieci syberyjskie 1919-2019.Z Syberii przez Japonię i Stany Zjednoczone do Polski” oraz Danuta Drywa – “Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia”.

 

 

Nagrody na wniosek Rady Dyplomacji Historycznej przyznaje co roku szef MSZ. Z powodu pandemii wręczanie laurów poszczególnych edycji konkursu było przekładane.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: PAP