Czwartek, 20 stycznia 2022

W wieku 68 lat zmarł związany z Płockiem poeta Marek Grala, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Rodzinie zmarłego kondolencje złożył prezydent miasta Andrzej Nowakowski. Wspomnienie o artyście opublikował Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, gdzie poeta przez wiele lat pracował.

„Dotarła do mnie smutna wiadomość o śmierci Marka Grali, płockiego poety, Jagiellończyka, laureata wielu nagród literackich i jurora konkursów poetyckich” – napisał prezydent Płocka na swym profilu na Facebooku.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów we wspomnieniu o zmarłym poecie przywołał słowa Piotra Kuncewicza z Leksykonu Pisarzy Polskich: „Marek Grala jest ozdobą Płocka”. Jak podkreślili jego przyjaciele, „był bijącym sercem tego miasta”.

„Marek był znanym w całej Polsce poetą, ale dla nas, płocczan, był z jednej strony kustoszem kulturowej pamięci miasta, depozytariuszem wspomnień i wiedzy o najważniejszych płockich artystach Themersonach, Urszuli Ambroziewicz, Zbyszku Atemborskim i dziesiątkach innych, redaktorem fundamentalnych książek o płockiej kulturze, dobrym duchem najistotniejszych wydarzeń artystycznych kilku ostatnich dziesięcioleci, a z drugiej strony był wciąż patrzącym w przyszłość wychowawcą, patronem i niezrównanym opiekunem kolejnych pokoleń płockiej młodzieży” – napisali m.in. pracownicy Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów.

Wspominając poetę, zwrócili także uwagę, że „Marek Grala był mistrzem, przyjacielem i duchowym ojcem niezliczonej liczby młodych płockich artystów, pisarzy, malarzy, fotografików, filmowców, z których wielu osiągało dzięki niemu sukcesy w Polsce i na całym świecie, ale przede wszystkim zawdzięczało Mu świadomość własnej wartości, niezależność i artystyczną godność”. „Tę godność, którą on – niepozorny, niewysoki brodacz – emanował w sposób absolutnie niepowtarzalny i wspaniały” – podkreślono w pożegnaniu poety.

Marek Grala urodził się 15 lutego 1954 roku w Sierpcu niedaleko Płocka. Był absolwentem płockiego Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły, a następnie wydziału scenariuszowego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz do Klubu Artystycznego Płocczan. Był laureatem literackiej nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny w 1984 r. Publikował m.in. w Odrze, Akancie, Twórczości. Od 1996 r. pracował w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów, gdzie prowadził Klub Literacki „Marabut”.

Marek Grala był autorem wielu tomików wierszy. Wydał kilka antologii płockich poetów i książkę o twórczości Stefana Themersona, urodzonym w Płocku awangardowym prozaiku, twórcy teorii poezji semantycznej i eksperymentalnych filmów. Był jurorem ogólnopolskich konkursów poetyckich i literackich, jak np. „Jesienna Chryzantema”, „O liść dębu” i Konkursu Literackiego im. Szaloma Asza.

Podaj dalej
Autor: W, fot. łocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów
Źródło: PAP