Piątek, 12 kwietnia 2024

„Ze smutkiem żegnamy Panią Wiesławę Różewicz, żonę Tadeusza Różewicza” – poinformowało wrocławskie Ossolineum w swoich mediach społecznościowych.

Wiesława Różewicz miała 100 lat. Tadeusz Różewicz zmarł w wieku 93 lat, 24 kwietnia 2014 r. Wiesława zmarła niemal dokładnie 10 lat po nim.

Wiesława Różewicz (z domu Kozłowska, ur. w 1924 roku) była w czasie II wojny światowej łączniczką AK. Tadeusza Różewicza poznała w czasie okupacji. Podobno Wiesława – piękna blondynka – najpierw zainteresowała się bratem Tadeusza, Januszem. “Poznaliśmy się u niego w domu w 1943 roku. Byłam kurierką jego starszego brata Janusza i on mnie kiedyś zabrał do swoich rodziców. A tam Tadeusz siedział przy piecu, ironicznie uśmiechnięty. Potem zawiozłam mu jakąś konspiracyjną pocztę… albo on do mnie przywiózł pocztę” – wspominała w 2018 roku w rozmowie z Kaliną Błażejowską. Potem poeta dał jej do przepisania na maszynie swój debiut “Echa leśne”. Poeta do końca życia pisał ręcznie, a Wiesława przez pół wieku przepisywała jego utwory.

Tadeusz Różewicz w wierszu „czego byłoby żal” pisał o Niej:
„uśmiechu Wiesławy
kiedy mówi dzień dobry
i dobranoc
i kiedy nic nie mówi
kiedy zamyka za mną drzwi
i otwiera
po długiej podróży
i po powrocie
z dalekiej dla niej krainy
gdzie budowałem wiersz”

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: PAP