Piątek, 2 grudnia 2022
WydawcaSonia Draga
AutorLeïla Slimani
TłumaczenieAgnieszka Rasińska-Bóbr
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiKatowice
Rok publikacji2022
Liczba stron414
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 11/2022

Bardzo emocjonalna, liryczna, kobieca opowieść. Francuska Mathilde zakochuje się w marokańskim żołnierzu walczącym po stronie Francji podczas II wojny światowej. Ona jest katoliczką, on – muzułmaninem. Kobieta przeprowadza się do jego kraju, wkrótce przychodzą na świat ich dzieci. Niestety jej romantyczne wizje zderzają się z ponurą rzeczywistością, patriarchalnym marokańskim światem lat pięćdziesiątych. Spotyka się z nieufnością, którą wzbudza jako cudzoziemka. Przychodzi proza życia. Mąż okazuje się trudnym partnerem i słabym wsparciem. Gdy umiera ojciec Mathilde, nadarza się okazja, by wrócić do wygodniejszego życia w Alzacji.

Wydarzenia opisywane w powieści rozgrywają się podczas rewolucji, gdy Marokańczycy walczą o zrzucenie kajdan, dążą do uzyskania niepodległości. Leila Slimani opisała cierpienie kobiet z powodu niesprawiedliwości w świecie zdominowanym przez mężczyzn. I wskazała przykłady, jak młode pokolenia chcą uwolnić się od ograniczeń rodzinnych i społecznych.

Znakomicie skonstruowana opowieść inspirowana losami rodziny autorki. Leïla Slimani urodziła się w marokańskim Rabacie. W wieku 17 lat wyjechała do Paryża studiować politologię i medioznawstwo w tamtejszym Instytucie Nauk Politycznych. Po skończeniu studiów rozważała karierę aktorską, ale w końcu rozpoczęła pracę jako dziennikarka magazynu „Jeune Afrique”. W 2014 roku wydała swoją pierwszą powieść „W ogrodzie pożądania”. Dwa lata później została uhonorowana Nagrodą Goncourtów za książkę „Kołysanka”.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ