Piątek, 3 grudnia 2021
WydawcaJedność
AutorKs. Paweł Tkaczyk, Krzysztof Pęczalski
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiKielce
Rok publikacji2021
Liczba stron300
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 11/2021

Kielce, stolica regionu świętokrzyskiego, chociaż mogą się pochwalić piękną i długą tradycją historyczną, nie mają zbyt wielu zabytków i miejsc wartych zwiedzania. W przewodnikach jako najciekawsze atrakcje wymienia się pobliskie rezerwaty – Kadzielnia oraz Karczówka z Ogrodem Botanicznym, a także Pałac Biskupi, w którym są bardzo interesujące zbiory Muzeum Narodowego, i przede wszystkim katedrę ze Wzgórzem Zamkowym.

Właśnie katedra została pięknie przedstawiona w  wysmakowanym i  pełnym treści albumie, jaki ukazał się w  najbardziej właściwym wydawnictwie, bo w wydawnictwie diecezji kieleckiej, słynącym od dawna ze wspaniałych dokonań edytorskich.

Kielecka katedra, która obchodzi właśnie doniosły jubileusz 850-lecia, zachwyca w  albumie przez sugestywne i barwne słowo autorstwa ks. Pawła Tkaczyka, dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Kielcach i dyrektora ds. Budownictwa Sakralnego i Kościelnego kieleckiej diecezji, oraz nastrojowe fotografie Krzysztofa Pęczalskiego, znanego kieleckiego fotografa, od lat zajmującego się dokumentowaniem urody i  walorów ziemi świętokrzyskiej. Zachwyca już pierwsza fotografia zamieszczona w albumie, ukazująca zamgloną sylwetkę katedry jakby płynącej przez chmury. I  patrząc na kolejne zdjęcia, doznajemy podobnych wrażeń, jak chociażby zatrzymując się nad fotografią osiemnastowiecznej kraty w okienku utworzonym z romańskich ciosów kamiennych. Pełne mistrzostwo!

Tekst towarzyszący zdjęciom ukazuje burzliwą biografię świątyni powstałej z fundacji biskupa krakowskiego Gedeona w 1171 roku i poświęconej w 1213 roku przez jego następcę bpa Wincentego Kadłubka. Katedra przez wieki, zachowując ciągłość kultu, przechodziła szereg architektonicznych przeobrażeń, uzyskując obecny wygląd barokowej budowli, z wysmukłą sygnaturą oraz apsydą z romańskich ciosów pozostałych po pierwotnym kościele i  naznaczonych gmerkami, znakami pierwszych budowniczych. W kolejnych rozdziałach, zatytułowanych „Niebo”, „Ofiara” i  „Skarb”, poznajemy program ikonograficzny dekoracji malarskiej, wyposażenie wnętrza i otoczenia kościoła, a także liczne ołtarze, w tym ołtarz główny z imponującą nastawą i obrazem Wniebowzięcia NMP autorstwa Szymona Czechowicza. Jest też prezentacja cennych zabytków przechowywanych w  katedralnym skarbcu, z  których każdy wspaniale ukazany na fenomenalnych fotografiach, zachęca, aby jechać do Kielc i poznać je osobiście, aby spędzić w tej świątyni chwile pełne zadumy, a  także uczestniczyć w  odprawianych tam obrzędach, które ukazane są w albumie jako szczególne misteria.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ