Wtorek, 2 listopada 2021
WydawcaIPN, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiDuszniki-Zdrój– Wrocław–Warszawa
Rok publikacji2021
Liczba stron192
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 10/2021

28 października minęło 71 lat od przeprowadzonej przez władze komunistyczne, a wymierzonej w społeczeństwo, wymiany pieniędzy. W wyniku czego „Polacy utracili dwie trzecie swoich oszczędności. Obok doraźnych, finansowych skutków tej operacji na kilka dekad podważono zaufanie społeczne do polityki pieniężnej władz” – podkreślają we wstępie dr hab. Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa, i Robert Klementowski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu.

To właśnie te dwie instytucje, przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, od jesieni 2020 do wiosny 2021 roku zrealizowały projekt wystawienniczo-naukowo-edukacyjny złożony z wystawy czasowej, konferencji naukowej i działań edukacyjnych.

Jednym z efektów tych działań jest publikacja zawierająca teksty naukowe poświęcone polityce monetarnej oraz reformom walutowym, uzupełnione o bogaty materiał ilustracyjny.

Drugą część albumu stanowi prezentacja i opis banknotów polskich projektowanych po II wojnie światowej. Ten rozdział otwiera zdjęcie pierwszego powojennego banknotu – o nominale 1000 zł, są też banknoty z portretem robotnika wraz z krajobrazem przemysłowego miasta i górnika ze sceną wydobywania węgla oraz dobrze znane wielu banknoty z serii „Wielcy Polacy” – z wizerunkiem Ludwika Waryńskiego czy Tadeusza Kościuszko. Jak czytamy w książce, mieli się tam znaleźć również Maria Skłodowska-Curie i Fryderyk Chopin, ale ówczesny premier Piotr Jaroszewicz uznał, że to są postaci mało znane w szerszych kręgach społeczeństwa.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ