środa, 1 lutego 2023
WydawcaPIW
TłumaczenieNina Pluta, Tomasz Pindel
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2022
Liczba stron488
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2023

„Żyjemy naprawdę czy życie to tylko długotrwała iluzja?” – pyta Peruwiańczyk Clemente Palma na wstępie opowiadania „Biały Folwark”, a jego pytanie doskonale oddaje klimat zebranych w tomie opowiadań. Znakomitych, warto dodać, to gratka dla czytelników literatury iberoamerykańskiej i miłośników grozy. Bo chociaż autorzy utworów poruszają często zgoła odmienne tematy, bawią się różnymi literackimi formami, to łączy je to, że zasiewają niepokój i rozbudzają wyobraźnię czytelników, a zarazem „pokazują ewolucję hispanoamerykańskiej niesamowitości” – jak zaznacza we wstępie autor wyboru Tomasz Pindel.

Otrzymujemy przekrój twórczości autorów z Argentyny (Juana Manuela Gorriti, Esteban Echeverría, Eduardo Ladislao Holmber, Carlos Monsalve, Leopoldo Lugones, Roberto Arl, oraz para Adolfo Bioy Casares i Silvina Ocampo, bliscy przyjaciele i współpracownicy Borgesa), Nikaragui (Rubén Darío), Meksyku (José María Roa Bárcena i Carlos Fuentes), Peru (Clemente Palma), Urugwaju (Horacio Quiroga) i Wenezueli (Eduardo Blanco) z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Łączenie w tomie znalazło się 35 tekstów, które dają wgląd w rozwój myśli i doświadczeń pisarzy.

W opowiadaniach natkniemy się na duchy, mary, zjawy, osoby, które odeszły z tego świata, czyli przegląd różnych form strachu. Jest tu groteska, groza i tajemniczość. Literatura niesamowita potrafi przestraszyć, rozbawić, poruszyć i skłonić do refleksji.

Szczególnej uwadze polecam opowiadanie Carlosa Fuentesa, wybitnego meksykańskiego pisarza, który zmarł w 2012 roku w wieku 83 lat, często wymienianego jako kandydata do literackiego Nobla, który pozostawił po sobie imponującą spuściznę. Opowiadanie „Vlad” napisał w 2004 roku, osiem lat przed swoją śmiercią. To wstrząsająca historia o Vladzie Palowniku, legendarnym wampirze głodnym świeżej krwi, który postanowił wyemigrować do Meksyku. Vlad pojawi się w życiu Yvesa Navarro i jego żony Asunción. Zanim prawnik zda sobie sprawę z zagrażającego niebezpieczeństwa, jest już za późno.

Niezwykle przejmujące jest opowiadanie „Rzeźnia” Estebana Echeverría, za napisanie którego autor zapłacił dziesięcioletnim wygnaniem z kraju. Tytułowa rzeźnia symbolizuje tu Argentynę pod dyktatorskimi rządami Juana Manuela de Rosasa.

To już szósty tom w serii PIW „Opowieści niesamowite”. Wcześniej ukazały się opowiadania francuskie, rosyjskie, wybór literatury niemieckojęzycznej, anglojęzycznej oraz polskiej.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ