środa, 6 września 2023
WydawcaCentrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Wydawnictwo, Centrum Literatury oraz Arkady (partner wydawniczy)
Recenzent(pd)
Miejsce publikacjiToruń
Rok publikacji2023
Liczba stron362
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 8/2023

Wybitny katalog towarzyszący głośnej wystawie, która w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu trwa od maja do września tego roku. Publikacja składa się z obszernej części tekstowej oraz jeszcze bogatszej części zawierającej prezentację wystawionych prac słynnego artysty. Zaprezentowano 53 rzeźby, w większości wielkoformatowe, zrealizowane w różnych technikach i pochodzące ze wszystkich okresów twórczości ich autora, oraz 125 rysunków, grafik i akwarel. Publikacja, zawierająca teksty autorów polskich, brytyjskich i niemieckich w języku polskim i w tłumaczeniu na język angielski, została zaprojektowana, opracowana i wykonana na najwyższym poziomie edytorskim. Autorem projektu i wykonawcą składu jest Marcin Treichel.

W katalogu zamieszczono wprowadzenie kuratora wystawy Krzysztofa Stanisławskiego o obecności Tony’ego Cragga w Polsce oraz jego tekst o rzeźbie brytyjskiej lat osiemdziesiątych, a także artykuły Ireny Grzesiuk-Olszewskiej, Demosthenesa Davvetasa, Jana Debbauta, Johna Wooda oraz Michaela Heringa. Redaktorem katalogu jest Anna Kompanowska.

Tony Cragg (ur. 1949) jest brytyjskim rzeźbiarzem, autorem instalacji, rysownikiem, grafikiem, od lat siedemdziesiątych mieszkającym i tworzącym w niemieckim Wuppertalu. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy naszych czasów, wystawia swoje prace w najważniejszych muzeach i galeriach na świecie.

Lektura katalogu jest poruszająca, wywołuje różnorodne odczucia, pozwala w sposób szczególny spojrzeć na sztukę naszych czasów, dla której Tony Cragg jest jednym z przewodników, a sam katalog z pewnością jest mocnym kandydatem do nagród w konkursach edytorskich.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ