Czwartek, 4 lutego 2021
WydawcaREA-SJ Nowa Strona
AutorJanina Żejmo
TłumaczenieMirosława Wierzbicka
Recenzent(pd)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2020
Liczba stron336
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2021

Wydawnictwo REA-SJ powołało imprint Nowa Strona i jako jeden z pierwszych tytułów pod tą marką wydało pasjonujący dla wielu czytelników tom zawierający wspomnienia Janiny Żejmo, wybitnej artystki filmowej, ale nie polskiej lecz… radzieckiej. Świadomie używamy tego określenia, gdyż cała kariera autorki wspomnień przebiegała w Związku Radzieckim. A była to kariera niezwykła.

Przyszła na świat w rodzinie polskich cyrkowców pochodzących ze Żmudzi. Gdy miała niespełna trzy lata(!), zaczęła występować w rodzinnej grupie cyrkowej Żejmo. Gdy miała piętnaście lat, była już doświadczoną artystką areny i estrady, chociaż tego ostatniego nie cierpiała, potem ukończyła legendarną szkołę aktorską FEKS. Szczytem kariery była tytułowa rola w ekranizacji „Kopciuszka” w 1947 roku, do dzisiaj w Rosji uznawanej za kultową, chociaż zagrała tam 16-letnią dziewczynę mając… 38 lat. W 1957 roku przeniosła się do Polski i zamieszkała w Warszawie wraz z mężem Leonem Jeannotem, reżyserem filmowym i scenarzystą filmów dokumentalnych i fabularnych. Wśród nich najbardziej znany jest „Człowiek z M-3” z Bogumiłem Kobielą w roli głównej. Małżonkowie prowadzili otwarty dom, w którym można było spotkać największe gwiazdy polskiego filmu, teatru, telewizji i estrady. Jak przekazał wydawca, pasjonowała się grą w pokera i kanastę, była przy tym wspaniałą matką, ale przeciętną kucharką, prawdziwą duszą towarzystwa i namiętną palaczką. I do tego utalentowaną pisarką. Jej wspomnienia ukazują świat dawno miniony, zazwyczaj w pogodny sposób, ale obejmują też tak krańcowo dramatyczne wydarzenia jak wielomiesięczna blokada Leningradu (który wcześniej nazywał się Piotrogród, a teraz Petersburg) w trakcie niemieckiej agresji na ZSRR.

We wspomnieniach artystki pojawia się plejada wybitnych postaci radzieckiej kultury, jak pieśniarz Mark Bernes, słynny bas operowy Fiodor Szalapin, kompozytor Dmitrij Szostakowicz, pisarze Ilja Erenburg, Maksym Gorki, Walentin Katajew, Samuił Marszak czy Michaił Zoszczenko, reżyserzy: legendarny Wsiewołod Meyerhold czy Michaił Romm, znakomity aktor Innokientij Smoktunowski. Otrzymaliśmy wspaniały dokument epoki zapisany przez uczestniczkę mało znanej u nas strony życia w sowieckiej Rosji.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ