Piątek, 8 kwietnia 2022
"To rekord"

W tym roku realizowane są 34 programy operacyjne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich łączny budżet 451,9 mln zł to rekord w historii ministerstwa. Od 2016 roku budżet ten zwiększył się aż o 54 proc. mówił 7 kwietnia w Sejmie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

W tym roku w programach ministra złożono 14.260 wniosków, z czego 2617 już dofinansowano na kwotę 316 mln zł. Reszta pieniędzy zostanie wydana w ramach drugich naborów i odwołań.

Sekretarz stanu w MKiDN zwrócił uwagę, że resort stara się wspierać najważniejsze i najbardziej wartościowe zjawiska kultury polskiej, zarówno w zakresie rozwoju poszczególnych gałęzi twórczości, jak i dbałości o polskie dziedzictwo kulturowe. Poinformował, że “dofinansowanie może obejmować zarówno projekty miękkie, a więc nastawione na organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, jak i wsparcie rozwoju infrastruktury przeznaczonej do prowadzenia działalności kulturalnej”.

Przekazał również, że największą popularnością cieszy się program „Ochrona zabytków”.

Jarosław Sellin podkreślił, że ze względu na ogłoszenie roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego oraz 200. rocznicę pierwszego wydania zbioru “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, MKiDN ogłosiło program “Ballady i romanse”.

Z tego programu chcemy dofinansować różne przedsięwzięcia artystyczne, teatralne, muzyczne, taneczne, plastyczne, z dziedziny sztuk wizualnych, inicjatywy wydawnicze, edukacyjne realizowane zarówno w kraju, jak i za granicą, bezpośrednio nawiązujące do historii polskiego romantyzmu. Pod tym względem dzieje się dużo, organizowanych jest bardzo wiele ciekawych wydarzeń, zarówno w kraju, jak i za granicą – mówił Jarosław Sellin.

Autor: ET
Źródło: MKiDN