środa, 1 lutego 2023
Premiera 22 lutego

Nowa książka autora głośnej pracy “Wołyń ’43”.

Jak informuje Wydawnictwo Literackie, to szczere i uczciwe rozliczenie bolesnej karty w historii polsko-ukraińskiej. To książka napisana bez stereotypów i uprzedzeń, bez wybielania żadnej stron, ale i bez szukania na siłę „złotego środka”.

Akcja przesiedleńcza oznaczona kryptonimem „Wisła” była pokłosiem konfliktu polsko-ukraińskiego. Ale okazała się przede wszystkim tragedią nie polityków i zbrojnych bojówek, a zwykłych ludzi – polskich obywateli. W jej wyniku wysiedlono ponad 140 tysięcy osób. Decyzja partyjnych dygnitarzy na zawsze zmieniła zarówno życie przesiedlonych, jak i kolejnych setek tysięcy ich potomków. W bezprecedensowy sposób wyludniono południowo-wschodnie połacie kraju, a opustoszałe wsie Beskidu Niskiego i Bieszczadów do dziś są świadectwem tego dramatu.

Akcja Wisła ’47 jest również historią początków totalitarnego ustroju w Polsce. Znakomicie pokazuje mechanizmy jego działania, bezwzględność aparatu siłowego i propagandowe zakłamanie. A nade wszystko jest to książka o ludzkiej krzywdzie. Akcja „Wisła” nie była epizodem, była największą operacją tego typu w dziejach PRL-u. Bez tej historii nie da się zrozumieć relacji polsko-ukraińskich.

Publiczne spory na temat rzekomej słuszności akcji „Wisła” trwały przez dwie dekady i tylko po części chodziło w nich o przeszłość. W istocie bowiem spór dotyczył tego, czy możliwe było po wojnie współistnienie obok siebie Polaków i Ukraińców. (…) W tym sensie spór ten jest nie tylko dyskusją o przeszłości, lecz także, a może przede wszystkim, o teraźniejszości i przyszłości.

(Fragment książki).

Grzegorz Motyka – doktor habilitowany, profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN, wykłada również na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Wydawnictwie Literackim wydał m.in.: Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła” (Kraków 2011) i Wołyń ’43 (Kraków 2016).

 

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Wydawnictwo Literackie