Wtorek, 25 kwietnia 2023

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, jako największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, przyznało nagrody najbardziej zasłużonym twórcom i popularyzatorom.

Tłumaczka czeskiej i bułgarskiej poezji, prozy i literatury dla dzieci Dorota Dobrew oraz tłumaczka i krytyk teatralny, z dorobkiem ponad 100 przekładów sztuk Małgorzata Semil-Jakubowicz zostały laureatkami w kategorii Nagroda literacka za przekład na język polski.

Nagrody literackie za przekład na język obcy otrzymali Charles Kraszewski oraz Renate Schmidgall.

Laureatką Nagrody za varsaviana im. Karola Małcużyńskiego jest Aleksandra Szarłat. Została nagrodzona za książkę “SPATiF. Upajający pozór wolności” (Czarne).

Nagrodami 100-lecia ZAiKS-u honorowani są twórcy, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju polskiej kultury i życia społecznego. ZAiKS przyznaje je od roku 2018, kiedy to obchodził jubileusz swego stulecia.

W tym roku laureatami Nagród 100-lecia zostali: eseistka, historyk literatury Danuta Danek, krytyk literacki i wydawca Jerzy Illg, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, scenograf, twórca Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik, kompozytor i pianista Robert Obcowski, wiceprezes Polskiego PEN Clubu Henryk Woźniakowski oraz Skaldowie – Andrzej i Jacek Zielińscy.

Przyznane zostały też Członkostwa Honorowego ZAiKS-u. To najwyższe wyróżnienie, jakim organizacja nagradza twórców. Otrzymują oni zaprojektowane przez Janusza Kapustę statuetki przedstawiające k-dron – jedenastościenną bryłę geometryczną o unikalnych właściwościach optycznych i strukturalnych. Jak poinformował ZAiKS, tym razem Honorowe Członkostwo odebrali wybitni polscy tekściarze – Jacek Cygan, Bogdan Olewicz i Krzysztof Dzikowski.

ZAiKS to największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Stowarzyszenie zrzesza kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, dramatopisarzy, tłumaczy, plastyków, choreografów i twórców z innych dziedzin sztuki. Pobiera i przekazuje twórcom (oraz innym uprawnionym, np. wydawcom lub spadkobiercom) tantiemy należne za korzystanie z przysługujących im praw autorskich. ZAiKS jest też mecenasem kultury.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Karpati&Zarewicz / ZAiKS
Źródło: PAP