środa, 7 czerwca 2023

Druga edycja Festiwalu Ludzie Książki odbędzie się 9 i 10 czerwca w Bibliotece Raczyńskich. Będzie to okazja do spotkania z autorami, wydawcami i lepszego poznania świata książki.

W roku Wisławy Szymborskiej zaplanowano dwa spotkania z Michałem Rusinkiem, by porozmawiać o noblistce, ale także o słowach i o tym, co szalik ma wspólnego z poezją.

Biblioteka gościć też będzie Sławka Gortycha, autora kryminałów, który szturmem wdarł się na rynek książki.

Bardzo ciekawie zapowiada się dyskusja „Czy wydawcy są jeszcze potrzebni?”.

„Spotkamy się z wydawcami, zwiedzimy Bibliotekę i posłuchamy muzyki, która bywa ilustracją dzieł literackich, a także stale inspiruje twórców” – zachęca organizator.

Spotkaniom towarzyszyć będzie kiermasz książek prowadzony przez księgarnie Skład kulturalny.

PROGRAM

9 czerwca (piątek)

godz. 17, Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5

Spotkanie ze Sławkiem Gortychem

Sławek Gortych, dentysta i wielbiciel Karkonoszy, będzie gościem spotkania o górach, kryminałach i debiucie. Pierwsza część karkonoskiej serii kryminalnej, czyli „Schronisko, które przestało istnieć” zdobyła tytuł Książki Roku 2022 w plebiscycie portalu Lubimy Czytać w kategorii Debiut, a kolejna „Schronisko, które przetrwało” ukazała się w kwietniu. O pisaniu, górach i stomatologii z autorem porozmawia Franciszek Walerych.

 

godz. 19, Biblioteka Raczyńskich, sala 1

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, felietonista, autor książek poważnych i mniej poważnych, członek plemienia przyborian, były sekretarz Wisławy Szymborskiej i prezes jej Fundacji, opowie m.in. o słowach i poezji. Rozmowę poprowadzi prof. Joanna Maleszyńska.

 

10 czerwca (sobota)

godz. 11, Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5

Spotkanie z Michałem Rusinkiem – „Szalik” (spotkanie dla dzieci)

Kim była mała Ichna zanim stała się noblistką Wisławą Szymborską? Czy ktoś przewidział jej literacką przyszłość? Skąd brała pomysły na wiersze? I czym w ogóle jest poezja? O tym porozmawiamy z Michałem Rusinkiem, sekretarzem Wisławy Szymborskiej i autorem wielu książek, w tym wierszy dla dzieci. Spróbujemy też napisać wiersz. Może odkryjemy jakiś wielki literacki talent? Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” wydanej w Roku Szymborskiej przez Wydawnictwo Zygzaki.

 

godz. 14, zbiórka w holu w nowej części Biblioteki Raczyńskich

Spacer architektoniczny

Zapraszamy na spacer po budynku, podczas którego opowiemy o historii biblioteki, przemianach, jakie przechodził jej gmach oraz zrealizowanych i niezrealizowanych wizjach jego rozbudowy. Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl i tel. 61 885 89 55 (od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku).

 

godz. 16, Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5

Czy wydawcy są jeszcze potrzebni? Panel

Czy wydawanie książek to biznes czy odpowiedzialność za kształtowanie rynku i gustu literackiego? Czy i jak zmienia się perspektywa wydawcy i autora w erze Wattpada i self-publishingu? Między innymi o tym porozmawiamy podczas panelu, który poprowadzi Katarzyna Kamińska dyrektor Biblioteki Raczyńskich z wydawniczym doświadczeniem.

Udział w panelu potwierdzili m.in. Monika Długa, dyrektorka wydawnicza Wydawnictwa Poznańskiego i Radosław Nawrot, pisarz i dziennikarz.

 

godz. 18, Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5

Recital fortepianowy w wykonaniu laureata wielu międzynarodowych konkursów wykonawczych Jakuba Dery. Program wieczoru wypełni muzyka dwóch wielkich romantyków – Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta, zabrzmią m.in. polonezy i preludia.

 

Szczegóły czerwcowych wydarzeń w kalendarium:   http://www.bracz.edu.pl/events/

 

Podaj dalej