Piątek, 1 czerwca 2001
- rekonstrukcja wydarzeń 24 stycznia 2000 roku w "Bibliotece Analiz" ukazał się wywiad z prezesem Światowida S.A. Dariuszem Stachowiakiem i przedstawicielem Funduszu Pioneer Krzysztofem Chudkiem, w którym obaj rozmówcy mówili o dwóch milionach dolarów inwestowanych przez Pioneer w hurtownię Światowid. Dariusz Stachowiak deklarował wprowadzenie dużych zmian w funkcjonowaniu firmy, stworzenie większej liczby oddziałów, sieci aktywnych akwizytorów, wyposażenia kooperujących księgarń w nowe oprogramowanie komputerowe. Krzysztof Chudek zakładał, że w ciągu 3-5 lat nastąpią pierwsze zwroty z inwestycji Pioneera, że w roku 2000 nastąpi 60-80 proc. wzrostu obrotów w Światowidzie oraz, że docelowo Światowid zajmie około 10- 15 proc. udziałów w rynku hurtowym. To dzięki dwóm milionom dolarów, które Pioneer zainwestował w Światowid na początku roku 2000, wydawcy zgodzili się na redukcję swoich wierzytelności. W roku 2000 hurtownia książek Światowid S.A. osiągnęła obroty w wysokości 19 milionów złotych. Strata firmy wyniosła 9 milionów złotych. W pierwszych dwóch miesiącach br. Światowid miał średnio 500 tysięcy złotych straty miesięcznie. Po upływie roku od momentu wejścia Pioneera do Światowida okazało się, że 2 miliony dolarów zostały przeznaczone na obsługę zadłużenia wobec wydawców oraz bieżące płatności. Krótko mówiąc 2 mln dolarów to za mało, by zmienić system działania Światowida. Wobec trudnego położenia w jakim znalazła się hurtownia, 20 marca br. doszło do spotkania członków Zarządu i Rady Nadzorczej Światowid S.A. z grupą 30 znaczących wydawców. Właściciele Światowida nieoczekiwanie zaproponowali wydawcom doinwestowanie spółki poprzez zakup nowo emitowanych akcji za kwotę 1,5 miliona złotych. Drugie 1,5 miliona złotych miałby zainwestować fundusz Pioneer. 24 kwietnia 2001 doszło do następnego otwartego spotkania poświęconego hurtowni Światowid. W międzyczasie Grupy Negocjacyjna, wybrana wcześniej przez wydawców do prac nad dokumentami hurtowni Kwadro i Matras, prowadziła rozmowy z szefami Światowida. DIAGNOZA ZAPAŚCI Krzysztof Chudek na spotkaniu z 24 kwietnia przyznał, że Pioneer angażuje się w inwestycje na rozmaitych rynkach; nie wszystkie inwestycje są udane, …
Wyświetlono 25% materiału - 300 słów. Całość materiału zawiera 1202 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się