Czwartek, 6 października 2022
Udane Święto Dobrej Książki, 25 tys. odwiedzających

Podsumowując tegoroczną, 27. edycję Targów Wydawców Katolickich wyraźnie widać, że druga po apogeum pandemii COVID-19 edycja potwierdziła, iż Targi zdały egzamin na dojrzałość. Według informacji dostępnych dla organizatorów Arkady Kubickiego odwiedziło niemal 25 tys. osób.

Oprócz frekwencji świadczy o tym również związany z nią aspekt biznesowy.

– Rynek książki religijnej żyje. W każdym roku nie brakuje istotnych zmian kształtujących jego charakter i specyfikę. Dotyczy to także obszaru kadry wydawniczej. Nowi pracownicy wydawnictw to nowi partnerzy, których oczekiwania i potrzeby dopiero poznajemy. Dlatego szczególnie cieszy nas informacja zwrotna wystawców, którzy wciąż jeszcze licznie kontaktują się ze mną, aby podziękować za współpracę przez ostatnie dni. Jednocześnie – co nie ukrywajmy, cieszy mnie równie mocno – w zdecydowanej większości deklarowali zadowolenia z poziomu sprzedaży zrealizowanej podczas Targów – podsumowuje ks. Roman Szpakowski, dyrektor Targów i prezes zarządu SWK.

Wspomniane kwestie, jak również m.in. rekordowe zasięgi notowane w komunikacji w serwisach społecznościowych (np. Facebook, YouTube), stanowią jednocześnie dowody na potencjał, który nadal można rozwijać i potrzeby czytelników, na które Targi Wydawców Katolickich mogą skutecznie odpowiedzieć.

Organizatorzy zamierzają konsekwentnie rozwijać ofertę wydarzeń towarzyszących, koncentrując się na różnorodnych formatach bezpośrednich spotkań czytelników i autorów. Po raz kolejny okazało się także, że obecność mediów innych niż książka drukowana: filmów religijnych, prezentacji audiobooków, czy koncertów muzycznych stanowi dodatkowy element przyciągający targową publiczność, co z kolei przekłada się na kulturotwórczy i handlowy wymiar imprezy.

Tegorocznym laureatem Nagrody Głównej FENIKS Złoty 2022 został ks. prof. dr hab. Roman Bartnicki, którego uhonorowano za imponujący dorobek naukowy, przede wszystkim w zakresie nauk teologicznych i biblistyki oraz za trwały wkład w życie Kościoła, polskiej nauki i życia akademickiego.

Przyznano także 9 Feniksów SPECJALNYCH oraz wskazano kolejnych laureatów Nagrody MAŁY FENIKS 2022.

Decyzją Kapituły nagrodzono i wyróżniono blisko 100 z publikacji zgłoszonych przez oficyny kościelne, zakonne i świeckie, wydane w 2021 roku.

Przeczytaj: Poznaliśmy laureatów Nagrody Feniks

Co dalej?

Praca, praca, praca… warszawskie Targi stanowiły flagowy element zadania „Ogólnopolskie Targi Wydawców Katolickich (Święto Dobrej Książki) 2022” realizowanego w ramach Programu MKiDN 2022 „Promocja czytelnictwa”.

Na prowadzonym przez SWK kanale Targów Wydawców Katolickich w serwisie YouTube dostępne są m.in. transmisje z otwarcia targów oraz jubileuszowej gali konkursu o  Nagrodę SWK FENIKS 2022. W kolejnych tygodniach pojawią się materiały zarejestrowane podczas Targów.

W dniach 2-4 grudnia SWK zorganizuje Targi Wydawców Katolickich w Lublinie.

Wcześniej, bo już pod koniec października zaprezentuje się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie oraz listopadowych Targów Książki Historycznej w Warszawie.

Jak widać, do końca roku SWK jeszcze nie raz pozytywnie zaskoczy czytelników książki religijnej.

O wszystkich planowanych i realizowanych aktywnościach stowarzyszenie będzie szczegółowo informować za pośrednictwem strony SWK.pl oraz w mediach społecznościowych.

Podaj dalej
Źródło: SWK