Piątek, 31 marca 2023
Relacja ze spotkania

Remigiusz Grzela zaprosił grono przyjaciół i fanów jego twórczości do Mazowieckiego Instytutu Kultury. Okazją do spotkania była premiera książki „Trzy życia Ireny Gelblum” (Wydawnictwo Bellona), ale nie tylko. Pisarz w tym roku obchodzi autorski jubileusz. 25 lat minęło od wydania jego pierwszej książki. Tę datę uświetnił wspaniałą biografią Ireny Gelblum.

Choć bohaterkę mogliśmy poznać już 2014 roku w jego książce „Wybór Ireny” (PWN). To jednak teraz rozszerzył poszukiwania, dotarł do osób i dokumentów, dzięki którym mógł nam przedstawić nowe oblicze tej wspaniałej osoby. Bardzo interesująco opowiedział o wrażeniach, jakie mu towarzyszyły w związku z wydaniem tej biografii.

Spotkanie poprowadziła Katarzyna Kasia, fragmenty książki przeczytał Jerzy Walczak.

trailer:

O książce:

Są takie życiorysy, w których nic się nie zgadza. Fikcja miesza się z prawdą i ta ostatnia z czasem się zaciera. Bywa, że w końcu łatwiej uwierzyć w fikcję niż w prawdę. Lata mijają, świadkowie odchodzą, fakty się gubią i pozostają jedynie fragmenty opowieści. A opowieść jest zawsze prawdziwa.

Minęło dziesięć lat, odkąd Remigiusz Grzela wyruszył w biograficzną podróż z Ireną Gelblum: łączniczką Żydowskiej Organizacji Bojowej w getcie warszawskim, członkinią Mścicieli, którzy tuż po wojnie odpłacali Niemcom za Holokaust, krótko mieszkanką Palestyny, dziennikarką, która wróciła do komunistycznej Polski, by ją opuścić w efekcie antysemickiej nagonki w 1968 roku, wreszcie poetką i tłumaczką literatury polskiej we Włoszech, skąd z powrotem przyjechała do kraju urodzenia, aby w nim umrzeć w 2009 roku. Efektem tych poszukiwań była publikacja Wybór Ireny z 2014 roku. Teraz autor zmierzył się z jej życiem jeszcze raz, pozyskując nowe relacje i dokumenty.

 

Podaj dalej
Autor: Marytka Czarnocka, fot. Autorzy Książek w Obiektywie, fot. Andrzej Kacprzak