Czwartek, 26 października 2023

Jak już informowaliśmy, Salman Rushdie laureatem Nagrody Pokojowej  Księgarzy Niemieckich. Autor odebrał wyróżnienie podczas Frankfurckich Targów Książki.

Kapituła, uznając go za jednego z najgorliwszych orędowników wolności słowa i swobody myślenia, doceniła też to, że jak nikt inny łączy w swoich powieściach i książkach narracyjną dalekowzroczność z nowatorstwem literackim, humorem i mądrością. „Czyniąc to, opisuje siłę, z jaką brutalne reżimy niszczą całe społeczeństwa, ale opisuje też niezniszczalnego ducha oporu jednostek” – napisano w uzasadnieniu, podkreślając, że sam autor  jest przykładem takiej postawy, i przypominając zeszłoroczny zamach na jego życie. To  traumatyczne wydarzenie nie zniszczyło psychicznie Rushdiego, który mimo dramatycznych skutków tego aktu agresji nie przestaje  pisać i komentować otaczającej go rzeczywistości.

Na początku października na polskim rynku ukazały się jego eseje zatytułowane „Języki prawdy”, a już 7 listopada do  księgarń trafi najnowsza powieść – „Miasto Zwycięstwa”. Autor spotkał się także prywatnie z wydawcami z całego świata.

[Na zdjęciu Salman Rushdie z Tomaszem Szponderem, prezesem Domu Wydawniczego Rebis]

 

 

Podaj dalej
Autor: Dom Wydawniczy Rebis