Czwartek, 30 marca 2023

Wydawnictwo Literackie oraz Nowy Teatr w Warszawie serdecznie zapraszają na spotkanie z Ulą Ryciak wokół jej najnowszej książki „Światłoczuła. Kadry z życia Zofii Chomętowskiej”.

Spotkanie poprowadzi Hanna Rydlewska (Vogue Polska), a fragmenty książki przeczyta Magdalena Cielecka.

3 kwietnia, godz. 19
Nowy Teatr w Warszawie (ul. Madalińskiego 10/16)
Wstęp wolny

Ekscytująca biografia ikony polskiej fotografii XX wieku

„Światłoczuła” to opowieść o pasji i odwadze, by podążać własną ścieżką i szukać światła w czasach mroku.

Zofia Chomętowska – eksperymentatorka, zapalona automobilistka, patrząca na świat przez wizjer swojej ulubionej leiki – urodziła się w 1902 roku na Polesiu. Dorastała w rodzinie ziemiańskiej, bywała na międzywojennych salonach Warszawy, jako jedna z pierwszych polskich fotografek przecierała międzynarodowe szlaki.

Wierna marzeniom, wolna i niezależna, nowoczesna w myśleniu, szybka w działaniu, przełamywała stereotypy obyczajowe. Czujna obserwatorka rzeczywistości dokumentowała życie na Polesiu, międzywojenną Europę, modernizującą się Warszawę Starzyńskiego i powojenną Warszawę w ruinach, pełną nadziei na odbudowę. Jej fotografie stanowią bezcenne archiwum życia w Polsce, ale także Argentynie, dokąd wyemigrowała w 1947 roku.

W swojej najnowszej książce Ula Ryciak po raz kolejny buduje bliską i wielowymiarową relację ze swoją bohaterką. Po bestsellerowych biografiach „Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej” oraz „Niemoralna. Kalina”, w „Światłoczułej” przedstawia życie Chomętowskiej tak, aby czytelniczki i czytelnicy mogli obserwować artystkę przez obiektyw aparatu i czyni ich wspólnikami spojrzenia w postrzeganiu przez nią rzeczywistości. Zmysłowym i wizualnym językiem zaprasza do świata, który ocalał, dzięki fotografiom.

Podaj dalej