Piątek, 19 października 2007


Wydawnictwo Mag

04-082 Warszawa, ul. Krypska 21 m. 63, tel./fax (022) 8134743, http://www.mag.com.pl, e-mail mag@mag.com.pl

W 2006 roku przychody ze sprzedaży książek wyniosły 3,6 mln zł (wzrost aż o 100 proc.). Opublikowano 58 tytułów, w tym 30 nowości. Łączna sprzedaż wyniosła 190,6 tys. egz.

W ofercie wydawnictwa znajduje się współczesna literatura fantastyczna, beletrystyka oraz książki dla dzieci. W ramach literatury fantastycznej publikowane są książki zarówno z nurtu science-fiction, jak i fantasy, stanowiące przegląd najważniejszych tytułów współczesnej literatury gatunku na świecie oraz tytułów z pogranicza fantastyki i tzw. głównego nurtu. Dominują tytuły przeznaczone dla dojrzałego odbiorcy, choć w katalogu nie brakuje też tytułów dla młodzieży. Na szczególną uwagę zasługuje seria „Andrzej Sapkowski Przedstawia”, w której ukazywały się książki autorów zagranicznych i polskich, wybrane i opatrzone wstępem przez jednego z najbardziej popularnych pisarzy gatunku. Średnia sprzedaż wszystkich książek z tej serii przekraczała 15 tys. egz. Na koniec 2006 roku niektóre tytuły z serii wykazywały sprzedaż ponad 30 tys. egz. każdy – np. tytuły Neila Gaimana. Seria została zakończona w 2006 roku.

Niewątpliwie największym sukcesem wydawniczym firmy jest opublikowana w styczniu 2005 roku powieść „Eragon” z trzyczęściowego cyklu autorstwa Christophera Paoliniego (w momencie ukończenia książki autor miał 17 lat) – do końca 2005 roku sprzedana w nakładzie 48 tys. egz., a do końca 2006 – 135 tys. egz. Książka otrzymała nagrodę Asa Empiku w kategorii „literatura-fantastyka” za rok 2005. Pod koniec 2005 roku ukazała się jej kontynuacja – „Najstarszy”. W 2006 roku, w związku z premierą ekranizacji pierwszej części cyklu, na rynku pojawiło się nowe wydanie z filmową okładką.

Jednym z najbardziej popularnych pisarzy zagranicznych, których książki wydaje Mag, jest Neil Gaiman. Nakładem oficyny ukazały się m.in.: „Amerykańscy bogowie”, „Dym i lustra”, „Gwiezdny pył”, „Wilki w ścianach”, łącznie 9 tytułów. Inni ważni autorzy to: Clive Barker – „Kobierzec”, „Sakrament”, Neal Stephenson – seria „Trylogia Baroku” (17 tys. sprzedanych egzemplarzy), Hal Duncan – „Welin”, Walter Jon Williams – seria „Upadek Imperium Strachu” i Toni Morrison – „Kto jest górą? Lew czy mysz?”. W 2006 roku nakładem oficyny ukazała się seria „Barry Trotter” będąca parodią książek J.K. Rowling. Do najlepiej sprzedających się tytułów w 2006 roku należały: „Eragon” Christophera Paoliniego – 44 tys. egz., „Najstarszy” tego samego autora – 36 tys. egz., „Barry Trotter i bezczelna parodia” Michaela Gerbera – 21 tys. egz., „Najgłupszy Anioł” Christophera Moore’a – 15 tys. egz., „Chłopaki Anansiego” Neila Gaimana – 11 tys. egz., „Barry Trotter i niepotrzebna kontynuacja” Michaela Gerbera – 10 tys. egz.

W pierwszym kwartale 2007 roku Mag zanotował 30 proc., a w drugim – 50 proc. wzrostu przychodów w stosunku do wyników 2006 roku. Najbardziej popularnymi książkami w tym okresie były: „Brudna robota” Christophera Moore’a, tradycyjnie już „Eragon” oraz „M jak Magia” Neila Gaimana. Dużą popularnością cieszyła się także powieść Fannie Flagg „Nie mogę się doczekać”, która ukazała się nakładem powołanej przez Jacka Rodka i jego żonę Katarzynę oraz Andrzeja Miszkurkę, redaktora naczelnego Maga, spółki Nowa Proza. Mag przejął prawa do wydawania w Polsce książek rosyjskiego pisarza Siergieja Łukjanienki. W 2007 roku na rynku mają ukazać się trzy jego powieści: „Patrol zmroku”, „Nocny patrol” i „Ostatni patrol”.

Firma jest laureatem licznych nagród w dziedzinie książek fantastycznych, kilkukrotnie wyróżnioną nagrodą Śląkfa za najlepszą książkę roku, za najlepszą serię i dla wydawcy roku (1994, 1998, 1999 i 2006).

W Nowej Prozie ukazują się tytuły niezwiązane z fantastyką. Podstawowe nakłady przekraczają 10 tys. egz. Plan wydawniczy zakłada edycję ośmiu tytułów do końca 2007 roku. W zarządzie nowej oficyny zasiadają Katarzyna Rodek, prezes i Andrzej Miszkurka, wiceprezes odpowiedzialny za nabywanie praw autorskich.

Od 2005 roku wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa Mag (a od 2006 roku także Nowej Prozy) jest Firma Księgarska Jacek Olesiejuk.

Chociaż Wydawnictwo Mag debiutuje w naszym zestawieniu, firma istnieje od 1993 roku. Jej założycielem i właścicielem (działalność osoby fizycznej) jest Jacek Rodek, inicjator i wieloletni pracownik, początkowo jako kierownik działu zagranicznego, a potem jako zastępca redaktora naczelnego pisma „Fantastyka”.

Początki działalności wydawnictwa związane są przede wszystkim z publikacją gier fabularnych oraz miesięcznika „Magia i Miecz” (firma była również wydawcą pisma „Feniks”). „Magia i Miecz” ukazywała się przez dziewięć lat. Wydawnictwo prowadziło również dystrybucję i handel grami RPG, planszowymi, strategicznymi, akcesoriami oraz figurkami do RPG. Obecnie w ofercie oficyny dostępne są cztery tomy antologii „Najlepsze z Magii i Miecza”. Wydawnictwo odeszło od swojej pierwotnej działalności, czyli gier fabularnych. Obecnie w jego ofercie znajduje się 57 pozycji gier fabularnych wydawanych w 12 seriach. Jednak są to tylko zapasy.


Mag – najważniejsze dane
 

Podaj dalej