Wtorek, 25 maja 2021
Rozmowa z JOANNĄ PUCHALSKĄ, autorką książki „Z polskiego domu”
Co kryła nazwa Leszczków? Fabrykę samodziałów, założoną w latach dwudziestych XX wieku na terenie majątku Leszczków pod Sokalem przez Karolinę i Romana Żurowskich. Galicyjskich ziemian, którzy fenomenalnie się spisali jako przedsiębiorcy. On zajmował się produkcją, ona projektowaniem i w rezultacie leszczkowskie wyroby stały się synonimem elegancji w przedwojennej Polsce. W stroju uszytym z samodziału „Leszczków” występowały gwiazdy teatru i filmu – jak Maria Malicka czy Zbyszko Sawan. „Dorosły” kostium z leszczkowskiego wzorzystego materiału był marzeniem niejednej panny. Historia przedsiębiorstwa państwa Żurowskich jest dobrym przykładem entuzjastycznego ducha przedsiębiorczości pierwszych lat niepodległej Polski, połączenia romantyzmu z ekonomicznym zmysłem i poczuciem obywatelskiej odpowiedzialności za tworzenie nowych miejsc pracy i popieranie krajowych surowców. Od 1935 roku leszczkowska fabryka nawiązała współpracę z Centralną Doświadczalną Stacją Jedwabniczą w Milanówku Stanisławy i Henryka Witaczków. W krótkim czasie powstała sieć sklepów z wyrobami obu firm. System taki pozwalał uniknąć pośredników, dzięki czemu ceny były niższe. Pod koniec 1938 roku fabryka zatrudniała ponad pięćset osób, pracujących na dwie zmiany. Działało trzynaście sklepów firmowych, m.in. w Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Lwowie, Krakowie, Wilnie i Gdyni, i jeden sklep objazdowy. Prowadzono też sprzedaż komisową, a reklama szła w nowoczesny sposób, mianowicie rozsyłano oferty pocztą. Po sukcesie na wystawach w Paryżu i w Nowym Jorku, gdy leszczkowskie samodziały szykowały się do podbicia rynków światowych, wybuchła wojna. Produkcja trwała mimo trudnych warunków niemieckiej okupacji. Jednak wskutek donosu zaczęły się aresztowania i w rezultacie Roman Żurowski zginął na Pawiaku. Jego żona przeżyła obóz i po wojnie na krótko wznowiła działalność, nim pojałtański porządek świata ostatecznie wykończył prywatne i rodzinne firmy. Odkurza pani pamięć o czołowej polskiej dziennikarce... Po II wojnie światowej przez dekady unikano niewygodnej tematyki wielowiekowej obecności Polaków za wschodnią granicą pojałtańską. Właśnie wskutek tego milczenia Helena Romer-Ochenkowska jest postacią zapomnianą. Pisarka, publicystka, krytyk teatralny, działaczka społeczna zakładająca polskie szkoły, uczestniczka słynnych ,,Śród Literackich” organizowanych przez Związek Zawodowy Literatów Polskich w Wilnie, którego była wiceprezesem. Należała do towarzysko-artystycznego klubu ,,Smorgonia”, barwnie zrelacjonowanego przez Stanisława Lorentza w książce „Album wileńskie”. Jakiś czas pisała regularnie recenzje sceniczne i artykuły w wileńskim „Słowie” – Stanisław Cat-Mackiewicz ją szanował, choć się …
Wyświetlono 25% materiału - 343 słów. Całość materiału zawiera 1374 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się