Wtorek, 25 maja 2021
Co właściwie pozwala nam zachować poczucie bezpieczeństwa? Myślę, że w zasadniczej mierze osadzenie w tradycji. Ona tworzy mocny stelaż, który umożliwia zachowanie względnie stabilnej orientacji w świecie, jaki nas otacza. Co zatem składa się na ów stelaż? Na pewno rodzina, na pewno społeczność. To po pierwsze. Po drugie, jak wiadomo, rozpięci jesteśmy między biegunami bezpieczeństwa i wolności. Tradycyjnie zwykło się przypisywać kobietom raczej trzymanie się blisko bieguna bezpieczeństwa, mężczyznom natomiast dążenie do bieguna wolności. Otóż taka dążność, nacechowana płciowo, w ostatnich dekadach uległa zasadniczej destrukcji. Ma to związek zwłaszcza z naporem kolejnych fal feminizmu. Wiadomo bezspornie z prostej obserwacji: role tradycyjnie przypisywane kobietom oraz mężczyznom uległy wszędzie radykalnemu zakwestionowaniu. W tym miejscu lubię przywoływać mój ulubiony cytat na omawianą okoliczność. W wielkim poemacie „Spadanie” z 1963 roku (druk pięć lat później) Tadeusz Różewicz trafnie konstatuje, że kiedyś istniało solidne dno, na które można się było stoczyć, z którego istniała szansa odbicia się. Obecnie zaś nie ma dna i „spadamy we wszystkich kierunkach”. Ujmując rzecz inaczej: straciliśmy dawny sens. Rozpełzł nam się ów wspomniany na początku stelaż norm, jaki nadawał tradycyjnemu układowi odniesienia jasno określony pion oraz poziom, na którym rozpinała się egzystencja. To często boli. Wiele osób kurczowo usiłuje zachować „swój” porządek życiowy, opisywany w literaturze socjologicznej jako klasyczny porządek społecznych ról. Ba, to nie wszystko. Drugim z pojęć zasadniczych dla określania tożsamości jest pojęcie identyfikacji płciowej. Ktoś z deterministycznego wyboru biologii jest kobietą, ktoś mężczyzną, z czego wynika presja społeczeństwa oczekującego na wchodzenie jednostek w role właściwe dla mężczyzn, właściwe dla …
Wyświetlono 25% materiału - 252 słów. Całość materiału zawiera 1010 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się