"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 3/2010
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Poniedziałek, 15 marca 2010
Internet zmienia literaturę- Temat Numeru
Kto chce być świadom zmian zachodzących w nowej poezji polskiej, musi otworzyć się na literackie zasoby Internetu1. Karol Maliszewski Jeżeli czegoś nie ma w Internecie, to tak, jakby w ogóle nie istniało. Ta żartobliwa formuła dosyć dobrze zdaje sprawę z powszechnego entuzjazmu dla sieci jako jednego z najważniejszych mediów. Dla większości użytkowników Internet stanowi bowiem zarówno ogólnodostępną skarbnicę informacji, jak i nieomylną wyrocznię w każdej nieomal dziedzinie. Rewolucja technologiczna zbiegła się w Polsce z przemianami …
Poniedziałek, 15 marca 2010
Zbigniew Domino- Rozmowa numeru
Jakie miał pan marzenia w dzieciństwie, kim chciał pan być w dorosłym życiu?Dziecięce marzenia, kim chciał być, o czym marzył mały wiejski dzieciak? Dziś z osiemdziesiątką za kołnierzem odgrzebać to w pamięci i nie zmyślać… Ani strażakiem, ani księdzem, co mi ukochany dziadek Leon przepowiadał, tylko…, tylko żołnierzem, ułanem konkretnie. A i to pewnie od momentu, kiedy ojciec przyjechał z ćwiczeń na przepustkę („Trochę chamów, trochę panów, to Dwudziesty pułk ułanów”, jak głosiła pułkowa żurawiejka) …
Poniedziałek, 15 marca 2010
Co czytają inni
Gdy Dorota Masłowska pisała „Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną”, miała 19 lat. Wciąż jeszcze nastolatka. Jej debiut wstrząsnął polską literaturą, zepchnął z wygodnej kanapy w domu literatów, posadził na ławeczce przed blokiem, kazał uczyć się innego języka i inaczej patrzeć na codzienność. Autorka jednych zainspirowała, inni woleli naśladownictwo – każdy chciałby uszczknąć coś z jej sukcesu, zwłaszcza że osiągnięty był tak łatwo – podsłuchała blokersów, spisała, coś tam może od siebie dodała i już, kasa …
Poniedziałek, 15 marca 2010
Książka i prawo- Czego nas uczą wyroki?
Gdy strony nie uregulowały na piśmie łączącego je stosunku prawnoautorskiego, w sytuacji konfliktowej pojawia się problem co do interpretacji treści takiej – zawartej w formie ustnej – umowy. Prawo autorskie daje nam wówczas wskazówki interpretacyjne. Zadaniem sądu jest ustalenie treści łączącej strony umowy, a następnie ocena skutków prawnych tych postanowień. Tego typu problemy pojawiają się w praktyce obrotu prawami autorskimi nieustannie – ustna forma kontraktowania jest w tej dziedzinie rozpowszechniona. Jak się okazuje, problem ten …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
„Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” Jamesa Cleara ubogacą Cię, Drogi Czytelniku, zapewnieniem, że: „Rezultaty są tym, co otrzymujesz. Procesy są tym, co robisz. Tożsamość jest tym, w co wierzysz”. W sumie: oczywista oczywistość.
2
"Onyx Storm. Onyksowa burza"
Rebecca Yarros
Rebecca Yarros, autorka otwierającego to zestawienie bestsellera „Onyx Storm. Onyksowa burza”, stworzyła – jak czytamy na okładce książki – „niesamowite smoki! Dumne, piękne i dysponujące wyjątkową magią”. Podpisał się pod tą laurką Christopher Paolini, spod …
3
"Oczy szeroko otwarte. Polska strategia na czas wojny światowej"
Jacek Bartosiak
„Oczy szeroko otwarte. Polska strategia na czas wojny światowej” Jacka Bartosiaka otwiera cytat z Oswalda A.G. Spenglera: „Urodziliśmy się w tej epoce i musimy dzielnie iść do końca drogą nam przeznaczoną. Nie ma innego wyboru. …