"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 8/2013
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Czwartek, 5 września 2013
Na-molny książkowiec
Coś mnie natchnęło, byłem samotnie w Chorwacji, miałem bardzo wiele czasu, więc wykonałem określoną w tytule (bardzo wstydliwą) czynność. Wstydliwą, jak – pardon! – womity. Prawda, nikogo nie musi obchodzić moje akurat intymne obcowanie z mową wiązaną. Wcale nie wymagam, aby ktokolwiek czuł się zmuszony do wzruszeń nad moimi elukubracjami, bom ani nie Szymborska, ani nie Miłosz czy Herbert. Ani nawet nie Jacek Dehnel. 
Czwartek, 5 września 2013
Między wierszami
Rezonans towarzyszący siedemdziesiątej rocznicy ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo- Wschodnich Rzeczpospolitej spowodował, że po raz kolejny sięgnąłem po literaturę związaną z tą tematyką. A więc po opowiadania Stanisława Srokowskiego z tomu „Nienawiść” i jego powieści „Anioł zagłady”, „Czas diabła”, „Ukraiński kochanek” oraz „Zdrada”, opus vitae Włodzimierza Odojewskiego, czyli „Zasypie wszystko, zawieje” oraz jego nie mniej sławną „Oksanę”. Dalej: powieściowy dyptyk Leopolda Buczkowskiego – „Czarny potok”, „Dorycki krużganek” i najwybitniejszy debiut literacki AD 2012 – „Lwowską …
Czwartek, 5 września 2013
Satyra w księgarniach
Jan Stanisław Bystroń w wydanej w 1939 roku i nieco już zapomnianej (niesłusznie) rozprawie „Komizm” przytacza list miłosny wysłany przez jakąś damę sekretnemu kochankowi, ale skomponowany zapewne przez żaka dorabiającego usługami pisarskimi: „Mój nadewszystki namilejszy… Nadewszytki ine w naukach nauczone, w przyrodzeniu cudne, mocne, mądre i też wymowne nawyborniejszy. Bo ty swą nauką Arystotelisa, z filozofów i też mędrców wybranego, przewyższasz; Absalona i Parysa cudnością, Samsona mocnością, Salomona mądrością, Tuliusza i też Marona wymownością, Owidiusza chytrą …
Czwartek, 5 września 2013
Rozmowa z Piotrem Zychowiczem
– Znowu włożył pan kij w mrowisko. Nie obawia się pan protestów kombatantów i oburzenia Jarosława Kaczyńskiego, dla którego 1 sierpnia 1944 jest swoistym mitem założycielskim IV RP? – Nie, nie obawiam się. Moja książka nie odbiera bowiem bohaterstwa żołnierzom Armii Krajowej, których uważam za najlepszych żołnierzy, jakich kiedykolwiek miała Rzeczpospolita. Podziwiam ich bohaterstwo i jestem pełen szacunku dla ich olbrzymiego poświęcenia. W imię umiłowania Ojczyzny i wolności poszli z gołymi rękami na czołgi. To dla …
Czwartek, 5 września 2013
Co czytają inni
„Co łączy czytanie książki, palenie papierosa, sypanie confetti i wrzucanie głosów do urny? Jak to co? Papier!”. To tylko jedna z eksklamacji, jakie prezentuje Ian Sansom, autor pracy zatytułowanej krótko „Paper” (Fourth Estate). Ale że w podtytule jest „elegia”, więc wiemy od razu, że nie będzie to jedynie pean pochwalny, swoją drogą jak najbardziej słuszny i należny, a również pewnego rodzaju wspomnienie. 
Czwartek, 5 września 2013
Temat numeru
Książki to małe podróże. Dzięki nim nie ruszając się z salonu, z ulubionego fotela i spod najukochańszego koca zwiedzamy cały znany świat. A co jeśli jedna z tych przygód wydarzy się naprawdę? Jeśli dostaniesz szansę wyprawy w miejsca, które do tej pory znane Ci były tylko z kart ulubionej książki? No i gdyby chodziło o Afrykę… Przeczytałem, wymarzyłem, pojechałem! Tak mógłbym powiedzieć po powrocie z Czarnego Lądu. Zaczęło się niewinnie, bo jak na mężczyznę przystało, nie mogłem …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Obrona. Chyłka. Tom 18"
Remigiusz Mróz
Będąca w trzydziestym miesiącu ciąży Chyłka, bohaterka „Obrony”, osiemnastego(!) tomu cyklu Remigiusza Mroza, toczy następujący dialog z badającym ją ginekologiem: „… chcę czuć, że rodzę – uzupełniła. – A nie, że wydałam pestkę arbuza. – …
2
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
Jessie Inchauspe w „Glukozowej rewolucji” namawia: „Spróbuj tego: następnym razem, gdy zasiądziesz do posiłku, najpierw zjedz warzywa, następnie białko i tłuszcz, a na końcu węglowodany. Zastanów się, czy czujesz się lepiej niż po zwykłym posiłku”. …
3
"Magiczna rana"
Dorota Masłowska
Z „Magicznej rany” Doroty Masłowskiej: „Był styczeń. Mokotów przypominał grób masowy z aspiracjami. Benny Hill by tu dwa razy się zastanowił, nim by poklepał łysego w czachę, a potem każdy z nich odjechałby swoim tramwajem …