"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 2/2011
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Czwartek, 30 czerwca 2011
Timothy Snyder
W „Skrwawionych ziemiach” wykazuje pan, czarno na białym, że to wcale nie Hitler rozpoczął prześladowania narodowościowe i rozstrzeliwanie wrogów wewnętrznych na masową skalę, lecz Stalin i to wobec… Polaków. W latach 1937-1938, o czym nie wie nawet wielu pańskich rodaków, to Polaków obciążono w ZSRR odpowiedzialnością za porażki kolektywizacji i Wielki Głód, które jakoby spowodować miała szeroko rozbudowana siatka szpiegowska, kryjąca się pod nazwą Polska Organizacja Wojskowa. Oczywiście, nazwa tej organizacji niepodległościowej z czasów I …
Wtorek, 1 marca 2011
Męskość w literaturze
W1990 roku w Stanach Zjednoczonych ukazał się esej poety i powieściopisarza Roberta Bly’a (ur. 1926) pt. „Żelazny Jan”. Książka natychmiast stała się bestsellerem, a autor, poeta ceniony, ale znany, jak subtelnemu poecie przystało, raczej w środowiskach elitarnych, uniwersyteckich, stał się niemal z dnia na dzień stałym bywalcem najpopularniejszych programów telewizyjnych i radiowych, rozchwytywanym rozmówcą dziennikarzy prasowych, a wkrótce także przywódcą poważnego ruchu społecznego. Popularność książki Bly’a to rzecz na amerykańskim, a wkrótce także europejskim rynku …
Wtorek, 1 marca 2011
Kobiecość w literaturze
Kobieta, która chce uprawiać literaturę, musi mieć pieniądze i własny pokój — pisała Virginia Woolf, autorka, której zawdzięczamy wprowadzenie na szeroką skalę do literatury kobiecego podmiotu i tego, że kobiece pisanie jest możliwe, mało tego — staje się coraz odważniejsze i zagłębiające się w coraz to nowe obszary. Krytyczne spojrzenie pisarki na konwenanse, na oczekiwania, jakim podlegają kobiety, na ich rolę i tradycję w społeczeństwie zaobserwować można chociażby w opublikowanej niedawno po raz pierwszy po …
Wtorek, 1 marca 2011
Natascha Kampusch
Nataschę Kampusch po raz pierwszy spotkałam w garderobie krakowskiego oddziału telewizji TVN. Blondynka o regularnych rysach, bardzo niebieskich – niemal fiołkowych – smutnych oczach, długich, równo przyciętych blond włosach i pięknych, drobnych dłoniach o długich palcach i krótko obciętych paznokciach. Na tych rękach dziś już nie widać śladów niewolniczej pracy, do której zmuszał ją przez lata Wolfgang Priklopil, ani blizn po pobiciach i przypalaniach. Wizerunek dziewczyny uzupełnia staranny makijaż oraz leciutki, melancholijny uśmiech. Patrząc na …
Wtorek, 1 marca 2011
Co czytają inni
Peter Høeg, znany u nas autor „Smilli w labiryntach śniegu”, w swej najnowszej książce pisze o światowym kongresie religijnym, na którym spotkali się fundamentaliści wszystkich wyznań. Ku swemu przerażeniu spostrzegli, że w zasadzie bardzo niewiele ich dzieli. Przypomniało mi się to spostrzeżenie, gdy Martin Maurer, niemiecki dziennikarz, scenarzysta i dokumentalista, opowiadał o wywiadzie, jaki prowadził w telewizyjnym studiu z rzecznikami ekstremistycznych odłamów prawicy i lewicy: „Ciekawe, jak zbliżone były ich wypowiedzi i poglądy, jak chętnie …
Wtorek, 1 marca 2011
Autorski przegląd książek dla dzieci
Wychodząc z domu byłam świadkiem dziwnej rodzinnej sceny. Mały człowiek poruszał się z szybkością komety, wydając przy tym radosne, prawie indiańskie okrzyki. W mgnieniu oka zarejestrowałam: gwałtowne reakcje sąsiadek i komentarze „co za źle wychowane dziecko”, no i bezradność matki. Nim skończyłam swoje rozmyślania, poczułam ból w boku, rozpędzony Indianin atakował bizony (czyli nas dorosłych). Złapałam Indianina, podniosłam do góry i powiedziałam: – Witaj Dzikoludku! Reakcja malca była natychmiastowa, uspokoił się, spojrzał mi uważnie w …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Obrona. Chyłka. Tom 18"
Remigiusz Mróz
Będąca w trzydziestym miesiącu ciąży Chyłka, bohaterka „Obrony”, osiemnastego(!) tomu cyklu Remigiusza Mroza, toczy następujący dialog z badającym ją ginekologiem: „… chcę czuć, że rodzę – uzupełniła. – A nie, że wydałam pestkę arbuza. – …
2
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
Jessie Inchauspe w „Glukozowej rewolucji” namawia: „Spróbuj tego: następnym razem, gdy zasiądziesz do posiłku, najpierw zjedz warzywa, następnie białko i tłuszcz, a na końcu węglowodany. Zastanów się, czy czujesz się lepiej niż po zwykłym posiłku”. …
3
"Magiczna rana"
Dorota Masłowska
Z „Magicznej rany” Doroty Masłowskiej: „Był styczeń. Mokotów przypominał grób masowy z aspiracjami. Benny Hill by tu dwa razy się zastanowił, nim by poklepał łysego w czachę, a potem każdy z nich odjechałby swoim tramwajem …