"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 9/2015
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Czwartek, 18 lutego 2016
Na-molny książkowiec
Karol Zbyszewski - "Niemcewicz od przodu i tyłu". Pamflet na elity osiemnastowiecznej Polski, wywracający na nice cacany świat polskiego Oświecenia, zwłaszcza zaś motywy działań kamaryli otaczającej Stanisława Augusta Poniatowskiego, w tym również twórców Szkoły Rycerskiej i jej szlacheckich elewów. Tom gruchoczący narodowe purchawki, depczący po wiązaniach najświętszych stereotypów, pełen swady, skreślony z wyjątkową dezynwolturą, a następnie przedstawiony jako praca doktorska, zresztą nieprzyjęta w atmosferze potężnego skandalu. On udowodnił mi, jak bardzo się liczy styl argumentowania, …
Czwartek, 18 lutego 2016
Między wierszami
Pośrodku lata w ogródku restauracji "U Fukiera" na stołecznym rynku staromiejskim zjadłem kolację z Magdą Gessler. Nie ja jeden, niestety. Miało to miejsce podczas wieczerzy promocyjnej jej przewodnika pt. "151 najlepszych restauracji i hoteli w Polsce" (Pascal). Przybyło multum celebrytów namiętnie fotografowanych przez tabun paparazzich. Nazwisk nie wymieniam, ponieważ w pierwszym rzędzie interesowało mnie menu. Nic dziwnego, skoro zapewniło ono "Poziomki" (nagrody naszej kulinarnej wyroczni) najlepszym krajowym lokalom gastronomicznym. 
Czwartek, 18 lutego 2016
Anna J. Szepielak
Prolog AD 1867, Galicja Zachodnia Ciemne chmury na horyzoncie zwiastowały zbliżającą się nawałnicę. Wiatr przybierał na sile, szarpał koronami drzew i przyginał niemal do ziemi łany niedojrzałych zbóż. 
Czwartek, 18 lutego 2016
Co czytają inni
W przypisie do swojej "Piosenki wzruszającej" (wykonywanej w Zielonym Baloniku, drukiem wydanej zaś w 1913 roku) Tadeusz Boy-Żeleński pisze: "Autor uczuł potrzebę wzbogacenia pisowni polskiej nowym znakiem, który pozwala sobie nazwać terminem >>perskie oko<<. Znak ten pisarski, którego brak dawał się dotychczas dotkliwie uczuć, zwłaszcza w poezji lirycznej, powinien stać się wkrótce równie niezbędnym jak dwukropek, myślnik, wykrzyknik itd.". Przyznać należy, że znak, choć odważny i nowatorski, graficznie był szpetny. Być może to zadecydowało, że …
Czwartek, 18 lutego 2016
Rozmowa z Tomaszem Szponderem, prezesem zarządu Domu Wydawniczego Rebis
- Minęło 25 lat od powstania w sierpniu 1990 roku Domu Wydawniczego Rebis. Dziś wydawnictwo ma bardzo szeroki profil wydawniczy i stabilną pozycję na rynku książki. Jak do tego doszło? - 25 lat to w życiu wydawnictwa dużo, to już czas pełnej dojrzałości, choć równocześnie dalszego rozwoju. Nawiązując do cyklu życia człowieka, wyglądało to w skrócie tak: narodziny i chrzest w 1990 roku - rodzice to Tadeusz Zysk i Tomasz Szponder, wspólnicy i pierwsi pracownicy, pierwsza …
Czwartek, 18 lutego 2016
Poradniki strzeleckie
No, prawie każdy. Trzeba być zdrowym na ciele i umyśle, przejść przeszkolenie z obsługi broni, zakończone odpowiednim egzaminem, kupić broń i... Hola, moi państwo! Takie rzeczy to tylko w Ameryce. U nas jest to obwarowane wieloma obostrzeniami, najprościej chyba zostać myśliwym. A jak ktoś nie chce strzelać do zwierząt? Pozostaje mu tylko zapisać się do klubu strzeleckiego i próbować swoich sił w zawodach sportowych. A potem jeszcze przekonać policjantów, że chciałoby się strzelać z własnej broni …
Czwartek, 18 lutego 2016
Druga wojna światowa w literaturze
2 września 1945 roku skapitulowała Japonia. Tym samym po sześciu latach i jednym dniu zakończyła się druga wojna światowa. Poniżej subiektywny przegląd globalnej klasyki literackiej ogniskującej wokół największego konfliktu zbrojnego na kuli ziemskiej. 
Wtorek, 16 lutego 2016
Wtorek, 16 lutego 2016
Rozmowa z Maciejem Sadowskim
Wtorek, 16 lutego 2016
Wszystko dla czytelników
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„W Polsce międzywojennej – czytamy w »Chłopkach. Opowieści o naszych babkach« Joanny Kuciel-Frydryszak – 64 procent gospodarstw na wsi uznawano za niewystarczające, a 40 procent wiejskich kobiet za zbędne”. Co robi więc wiejska dziewczyna? „Jako …
2
"Kukułcze jajo"
Camilla Läckberg
Szwedzi mają Camillę Läckberg, której już jedenasty tom kryminałów dziejących się w Fjällbace – „Kukułcze jajo” trafił właśnie na wysokie miejsce naszego rankingu. Trupów całe mnóstwo, do tego tematyka LGBT, jak powszechnie wiadomo, kluczowa dla …
3
"Holly"
Stephen King
„Holly” Stephena Kinga – przyznaję – nie dokończyłem i to nie dlatego, że tomiszcze jest opasłe. Politykowania wystarcza mi tego, co w domu i za oknem, propagandy covidowej w amerykańskim wydaniu nie potrzebuję do niczego, …