"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 8/2010
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Czwartek, 12 sierpnia 2010
Podróż do Włoch śladami pisarskich wspomnień- Temat numeru
Kraina sztuki, słońca, kolorów, zapachów, winogron („symbolu upojnej wesołości”) i oliwki („symbolu pokoju”). Miejsce absolutnie magiczne. Pisarze wrażliwi na uroki Toskanii snują opowieści, a czytelnicy dają się uwieść egzotyce nieznanych miejsc. Postanowiłam skonfrontować wyobrażenie Toskanii, które powstało w mojej głowie dzięki książkom, a rzeczywistością i nasycić wzrok oraz obiektyw pięknymi krajobrazami i widokami. Mając w pamięci słowa Hermana Melville’a: „W pewnym sensie niemal wszystkie dzieła literackie to przewodniki”, zapakowałam do walizki te książki, które szczególnie …
Czwartek, 12 sierpnia 2010
Jarosław Marek Rymkiewicz – poeta, pisarz, eseista- Rozmowa numeru
Dlaczego po temat do swej nowej książki sięgnął pan aż do XVI stulecia?Od dawna miałem taką myśl, że należy zająć się wiekiem XVI i że właśnie ja powinienem to zrobić. Bardzo mnie do tego ciągnęło, choć zdawałem sobie sprawę, że czeka mnie ogromna praca, bo ja – jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie moje poprzednie książki, czyli to, czego nauczyłem się przez kilkadziesiąt lat – stałem się specjalistą od historii Polski pierwszej połowy XIX wieku. …
Czwartek, 12 sierpnia 2010
Co czytaja inni
Świat wciąż walczy z kryzysem. Niektórzy faktycznie łamią sobie głowę, jak ocalić przedsiębiorstwo, dom, rodzinę, inni ścierają się z problemami na papierze, obmyślając fabuły. Nie brakuje tytułów pisanych przez ekonomistów z prawej i lewej strony, wskazujących jednoznacznie tych, którzy zawinili – wszędzie jest pełno Balcerowiczów, którzy, to oczywiste, dawno powinni byli odejść.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„W Polsce międzywojennej – czytamy w »Chłopkach. Opowieści o naszych babkach« Joanny Kuciel-Frydryszak – 64 procent gospodarstw na wsi uznawano za niewystarczające, a 40 procent wiejskich kobiet za zbędne”. Co robi więc wiejska dziewczyna? „Jako …
2
"Kukułcze jajo"
Camilla Läckberg
Szwedzi mają Camillę Läckberg, której już jedenasty tom kryminałów dziejących się w Fjällbace – „Kukułcze jajo” trafił właśnie na wysokie miejsce naszego rankingu. Trupów całe mnóstwo, do tego tematyka LGBT, jak powszechnie wiadomo, kluczowa dla …
3
"Holly"
Stephen King
„Holly” Stephena Kinga – przyznaję – nie dokończyłem i to nie dlatego, że tomiszcze jest opasłe. Politykowania wystarcza mi tego, co w domu i za oknem, propagandy covidowej w amerykańskim wydaniu nie potrzebuję do niczego, …