"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr Magazyn Literacki KSIĄŻKI 3/2017
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
środa, 29 marca 2017
Przychody ze sprzedaży oferty podręcznikowej spadły w 2016 roku o 8,5 proc. w stosunku do wyniku z 2015 roku. Zgodnie z przewidywaniami rynek publikacji szkolnych notuje kolejny regres wartości, zapoczątkowany w 2014 w wyniku zmian w systemie dystrybucji podręczników dla uczniów szkół podstawowych i średnich poprzez wprowadzenie w kolejnych latach rządowego elementarza do klas 1-3 szkoły podstawowej oraz systemu zakupów podręczników i materiałów ćwiczeniowych z dotacji celowej MEN, która pozostaje w dyspozycji gmin zarządzających szkołami …
środa, 29 marca 2017
Equipo Plantel: "Kobiety i mężczyźni", "Klasy społeczne istnieją"Seria "Książki Jutra" po raz pierwszy ukazała się nakładem barcelońskiego wydawnictwa La Gaya Ciencia w latach 1977-78. Był to przełomowy rok dla całej Hiszpanii. Śmierć dyktatora Francisco Franco oznaczała dla jej mieszkańców nowy etap, wolność i czas wielkich przemian demokratycznych, jakie miała ze sobą nieść.
środa, 29 marca 2017
1. "Sztuka kochania" Michaliny Wisłockiej przed półwieczem wzbudziła wcale nie wyłącznie zachwyty. Nie brakowało czytelników, którzy nie byli gotowi do zaakceptowania następującej konstatacji autorki: "Niebezpieczne albo co najmniej nieprzyjemne mogą być odkrycia poczynione w dziedzinie spraw seksu dopiero po ślubie, co niezwykle komplikuje życie". Pod tym względem zmieniło się wiele, choć nie wszystko. [zob. także poz. 12]
środa, 29 marca 2017
Kim się pani czuje bardziej - pedagogiem, instruktorem teatralnym czy pisarką-poetką?Instruktorem teatralnym. To jest dla mnie najważniejsze - teatr. Natomiast pedagog to sposób na życie. Bardzo lubię swoją pracę, ale w tej chwili chciałabym się przestawić na to, co jeszcze bardziej lubię od uczenia. A jest to teatr i tworzenie. Jako pedagog muszę się trzymać pewnych systemów, programów itd. A tutaj mogę sobie popłynąć, tak samo jest z książkami, z pisaniem. To już absolutnie uwielbiam, …
środa, 29 marca 2017
Firma Virtualo, jeden z czołowych dystrybutorów książek cyfrowych, we współpracy z Instytutem Badawczym ARC Rynek i Opinia opracowała raport "Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem e-booków i audiobooków?, który przedstawia preferencje zarówno użytkowników nowoczesnych, jak i miłośników tradycyjnych form czytania. W grupie badawczej znalazły się osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytały co najmniej trzy książki w dowolnej formie: drukowanej, e-booka lub audiobooka.
środa, 29 marca 2017
Rozmowa z Anną Król, autorką opracowania listów Jarosława Iwaszkiewicza do Jerzego Błeszyńskiego zatytułowanego "Wszystko jak chcesz" (Wilk i Król Oficyna Wydawnicza)Dlaczego Jarosław Iwaszkiewicz? Skąd się wzięło twoje zainteresowanie tym pisarzem?Naprawdę nie mam wciąż jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Iwaszkiewicz zawsze był dla mnie ważnym pisarzem, ale nigdy nie był pisarzem mojego życia. Wiele jego utworów jest mi bliskich i za każdym razem, kiedy do nich wracam, okazuje się, że są dla mnie tak samo poruszające. …
środa, 29 marca 2017
1185 autorów, tłumaczy, współtwórców oraz wydawców otrzymało - wypłacane po raz pierwszy - wynagrodzenia z tytułu wypożyczeń bibliotecznych. Najniższa kwota wynagrodzenia wyniosła 40 zł, najwyższa - ponad 21 tys. zł.
środa, 29 marca 2017
Rozpoczął się nabór tekstów do VI edycji konkursu "Literacki Debiut Roku" organizowanego przez Wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
środa, 29 marca 2017
"Do Rosji przemycano damskie chustki, dżinsy, gumę do żucia, parasolki. Do Bułgarii kremy Nivea, kapy ze złotą nitką i leki. Do Rumunii kołnierze z lisa. Do NRD małe lizaki. Na Węgry ręczniki frotte" - pisze Piotr Pytlakowski, którego reporterski szlak wiódł przez stacje "Nowa Wieś", "Przegląd Tygodniowy", "Życie Warszawy" i "Życie" - w powieści osobistej (jak widnieje na okładce) zatytułowanej "Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych" (Czerwone i Czarne), a prezentowanej - ustami Cezarego Łazarewicza - w …
środa, 29 marca 2017
Na ekrany kin trafił niedawno biograficzny film "Maria Skłodowska-Curie", nakręcony w koprodukcji francusko-niemiecko-polsko-belgijskiej, w reżyserii Marie Noëlle, z Karoliną gruszką w roli głównej. a w księgarniach zaroiło się od książek opowiadających o życiu polskiej noblistki. Przyjrzyjmy się tym najciekawszym publikacjom.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Obrona. Chyłka. Tom 18"
Będąca w trzydziestym miesiącu ciąży Chyłka, bohaterka „Obrony”, osiemnastego(!) tomu cyklu Remigiusza Mroza, toczy następujący dialog z badającym ją ginekologiem: „… chcę czuć, że rodzę – uzupełniła. – A nie, że wydałam pestkę arbuza. – …
2
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe w „Glukozowej rewolucji” namawia: „Spróbuj tego: następnym razem, gdy zasiądziesz do posiłku, najpierw zjedz warzywa, następnie białko i tłuszcz, a na końcu węglowodany. Zastanów się, czy czujesz się lepiej niż po zwykłym posiłku”. …
3
"Magiczna rana"
Z „Magicznej rany” Doroty Masłowskiej: „Był styczeń. Mokotów przypominał grób masowy z aspiracjami. Benny Hill by tu dwa razy się zastanowił, nim by poklepał łysego w czachę, a potem każdy z nich odjechałby swoim tramwajem …