"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 1/2014
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Czwartek, 30 stycznia 2014
Na-molny książkowiec
W roku 1667 Ludwik XIV najechał Flandrię. 23 czerwca obległ bogate miasto Douai. W trakcie oblężenia Ludwik, zniechęcony trudami, zamierzał odstąpić. Do pozostania na pozycjach nakłonił go dopiero iście romańskim fortelem dyplomata i pisarz, niejaki Hippolite de Bethune-Charost. 
Czwartek, 30 stycznia 2014
Między wierszami
Wpadły w me ręce dwie książki, których bohaterowie pasują do rubryki „Rówieśnicy”, redagowanej niegdyś na łamach dodatku historycznego „Rzeczpospolitej” przez redaktora Macieja Rosalaka. Promocja wywiadu-rzeki Krzysztofa Pilawskiego z Januszem Rolickim pt. „Wańka-wstańka” (Demart) odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wieczór prowadził Tomasz Łubieński, a w roli prelegenta wystąpił prof. Antoni Dudek. Liczne audytorium słuchało momentami ożywionej dyskusji, głównie na temat rodzimego dziennikarstwa. Apologeta Edwarda Gierka poznał je od podszewki. 
Czwartek, 30 stycznia 2014
Co czytają inni
Dawno, dawno temu Anglia była światowym mocarstwem, choć w kraju jej obywatele mieli się tak sobie. Po wojnie, jak zwykle zwycięskiej, Zjednoczone Królestwo znów mościło się na dobrze znanych pozycjach państwa dominującego w polityce i gospodarce europejskiej, jeśli nie globalnej. Ku zaskoczeniu ludzi bardziej światłych – nie mówię o rządzących, ale o przeróżnych szarych eminencjach, konsultantach, doradcach, rzecznikach i adwokatach, w żargonie Westminsteru zwanych „mandarynami” – pozycje te robiły się mniej wygodne, wpychały się tam …
Czwartek, 30 stycznia 2014
Rozmowa z Anną Arno, autorką biografii Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
– Odbrązawia pani wizerunek swego bohatera kształtowany przez jego córkę Kirę w hagiograficznej memuarystyce. – Nie pisałam swojej książki „przeciwko” istniejącej literaturze. Pani Kira Gałczyńska poświęciła wiele lat badaniom życia i twórczości ojca; wiele skorzystałam z jej książek, które są napisane z nostalgią i uczuciem. Oczywiście niełatwo nabrać dystansu wobec kwestii trudnych, dotyczących własnej rodziny. Należę do innego pokolenia, sprawy, o których pisałam mają dla mnie charakter historyczny. Moja książka jest spojrzeniem z oddalenia. Podczas pracy …
Czwartek, 30 stycznia 2014
Może próżno szukać u nas wzrostu w większości dziedzin życia społecznego, ale jeśli chodzi o czytelnictwo to jest coraz lepiej. Z każdym rokiem Hiszpanie czytają więcej – mówi Joaquim Regué Déu, pracownik biblioteki Jaume Fuster w Barcelonie. 
Czwartek, 30 stycznia 2014
Dużo nowych polskich tytułów, w większości marnych niestety
Na półkach księgarskich – bogactwo. Pozorne jednak. Gubiąc się w licznych nowościach, rzadko kiedy trafiamy na pozycje odpowiadające naszym oczekiwaniom. Może dlatego rodzima literatura nie zajmuje dominującej pozycji w czytelniczych wyborach i, stanowczo zbyt często, posiłkujemy się książkami z importu, które z natury rzeczy obrazują świat inny, często zupełnie nam obcy, mimo postępującej globalizacji. 
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„W Polsce międzywojennej – czytamy w »Chłopkach. Opowieści o naszych babkach« Joanny Kuciel-Frydryszak – 64 procent gospodarstw na wsi uznawano za niewystarczające, a 40 procent wiejskich kobiet za zbędne”. Co robi więc wiejska dziewczyna? „Jako …
2
"Kukułcze jajo"
Camilla Läckberg
Szwedzi mają Camillę Läckberg, której już jedenasty tom kryminałów dziejących się w Fjällbace – „Kukułcze jajo” trafił właśnie na wysokie miejsce naszego rankingu. Trupów całe mnóstwo, do tego tematyka LGBT, jak powszechnie wiadomo, kluczowa dla …
3
"Holly"
Stephen King
„Holly” Stephena Kinga – przyznaję – nie dokończyłem i to nie dlatego, że tomiszcze jest opasłe. Politykowania wystarcza mi tego, co w domu i za oknem, propagandy covidowej w amerykańskim wydaniu nie potrzebuję do niczego, …